Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Architektura i urbanistyka Biskupiej Góry w Gdańsku

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Wykłady Domu Uphagena 2018-01-31 - 2018-01-31


 

Pod nazwą Biskupiej Góry kryją się ulice: Biskupia, Na Stoku, Menonitów, Salwator oraz nieistniejące: Am Berge, Schwarzes Meer i promenada. W ulicach tych, jako jednych z niewielu w centrum Gdańska, odczuwa się ich wyjątkowość polegającą na autentyczności. W trakcie swojego wystąpienia nasz Prelegent przedstawi zarys dziejów dzielnicy, ze szczególnym naciskiem na historię tego miejsca w XIX i XX wieku. Zgromadzone materiały pozwalają bowiem na szczegółowe zapoznanie się z obiektami powstałymi dopiero w tym czasie. W czasie prelekcji odtworzona zostanie dokładnie zabudowa każdej z dróg a opis zostanie wzbogacony przedstawianiem kamienic poprzez historię ludzi, tworzących przez lata Biskupią Górę.

Pan Ryszard Kopittke jest absolwentem etnologii oraz historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Praca magisterska, napisana pod kierunkiem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Architektura i urbanistyka Biskupiej Góry zdobyła tytuł najlepszej pracy obronionej w Instytucie Historii Sztuki w roku 2016/17. Stworzenie pracy na temat Biskupiej Góry było przyczynkiem do próby renowacji fasad kamienic. Nasz prelegent jest przewodnikiem po Trójmieście. Zakamarki miasta przybliża na stronie FB Wkręć się w Trójmiasto. Jest także radnym Dzielnicy Chełm.

Najbliższy wykład oferuje nam możliwość wirtualnego spaceru po Biskupiej Górce i obserwację zmian jakim podlegała. Pozwoli na odkrycie wartości stopniowo rewaloryzowanej zabudowy i towarzyszącej jej infrastruktury. Serdecznie zapraszamy więc Państwa na wspólną wyprawę na zbocza Biskupiej Górki do Domu Uphagena w środę 31 stycznia o godz. 17-tej 

 

Kiedy?: 31 stycznia 2018 r., godz. 17:00 (środa)

Gdzie?: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12

Wstęp: wolny