Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Gdańskie przedproża

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Wystawa 2018-02-01 - 2018-04-08

Dzisiaj przy zalewie fotografii cyfrowej przestajemy zwracać uwagę na to, co piękne a jedynie zaśmiecamy przestrzeń bylejakością obrazu. Aby przywrócić właściwe miejsce fotografii nie tylko, jako nośnika dokumentacji, ale również, jako sztuki wizualnego wyrazu sięganie po techniki szlachetne poza swoją wyjątkowością niesie również ładunek emocjonalny ściśle osadzony z miejscem, które jest obrazowane.


Dlatego też, w XX-lecie Domu Uphagena przypadające w 2018 r., wspólnie z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym podjęliśmy decyzję o zaprezentowaniu najbardziej okazałych i najlepiej odtworzonych gdańskich przedproży. Aby przenieść odbiorcę w czasie, w których kształtował się charakter miasta postanowiliśmy w tym celu wykorzystać techniki, jakie wówczas były dostępne podkreślając tym samym tajemniczość, nostalgię i przemijający czas.

Przedproża gdańskie to charakterystyczne i wyróżniające Gdańsk elementy małej architektury. W historii miasta mają przypisane różne cechy od czysto użytkowych po reprezentacyjne. Ponieważ stanowią one symbol kultury oraz architektury miasta, stały się trwałym elementem tkanki miejskiej. Aby w pełni oddać charakter i ponadczasowość zdjęcia wykonane są starą szlachetną techniką gumy dwuchromianowej. Ukoronowaniem tych działań jest wystawa fotografii składająca się z 30 unikatowych zdjęć.

Technika, o której piszemy powyżej polega na powlekaniu papieru akwarelowego warstwą emulsji światłoczułej następnie naświetlaniu stykowym obrazu i wypłukiwaniu nienaświetlonych jej części. Dzięki temu otrzymuje się miękki lekko rozmyty delikatny obraz. Obraz, który daleki jest od idealnych pod względem technicznym zdjęciom cyfrowym, ale za sprawą swej niedoskonałości i niepowtarzalności (nigdy nie powstaną dwa identyczne zdjęcia) jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są przedproża główni bohaterowie tych zdjęć.

Z okazji XX-lecia Domu Uphagena przypadającego w 2018 r. odbędą się jeszcze 3 wystawy: Gdańskie Ogrody, Leopold von Winter oraz Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej.

 

Zaplanuj zwiedzanie wystawy

Wernisaż

Kiedy?: 1 lutego 2018 r., godz. 17:00
Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: wolny

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 2 lutego - 8 kwietnia 2018 r.
Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Wstęp: ceny i godziny otwarcia [link]

 

Pan Witold Bianga to ceniony gdański fotograf. Poza licznymi wystawami został wielokrotnie uhonorowany licznymi stypendiami i odznaczeniami: 
 

2013 – Stypendium dla twórców kultury Marszałka woj. Pomorskiego  na realizację projektu fotograficznego „Organy Pomorza”.

2011 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Żuławy światłem malowane”.

2011 – Przyznanie tytułu Artysty Fotografika Rzeczypospolitej Polskiej „AFRP”.

2009 – Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na realizację projektu fotograficznego „Gdańskie nekropolie”.