Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady

Ratusz Głównego Miasta, Wydarzenie 2017-12-07 - 2017-12-07

Jakie znaczenia skrywają przedziwne zestawienia słów i obrazów na stropie Wielkiej Sali Rady? Czy emblemat w zrozumieniu historyków sztuki jest tym samym, co symbol graficzny firmy lub klubu sportowego? Dlaczego wąż gryzie się w ogon? I co ma z tym wszystkim wspólnego opieka boska nad Gdańskiem?

Zanim poznamy odpowiedzi na te pytania zapraszamy o godz. 16:00 do Zielonej Bramy, Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie Magdalena Mielnik zapozna Państwa z wystawą "Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej". O godz. 17:00 w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbędzie się prelekcja Doroty Powirskiej "Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady".

Emblematy, czyli artystyczne zagadki intelektualne popularne w czasach największego rozkwitu Gdańska, łączą słowa i symboliczne przedstawienia w sposób tajemniczy i zaskakujący. Przedstawienia emblematyczne w Wielkiej Sali Rady pełne są intrygujących znaczeń, które dopełniają zawartą w stropie tej Sali opowieści o mieście zwycięskim.

Podczas spotkania przyjrzymy się pomijanym często obrazom emblematycznym ze stropu Wielkiej Sali Rady, odczytamy ukryte w nich treści i poszukamy związków między niewidocznymi znaczeniami i Bogiem obecnym, choć niewidzialnym.

Wykład odbywa się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”.

 

07.12.2017, czwartek, godz. 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
Magdalena Mielnik (MNG) – oprowadzanie po wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”

07.12.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Sala Czerwona w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47
Dorota Powirska (MHMG) – wykład Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady

Wstęp bezpłatny!