Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Niepodległa. Cykl z okazji 100. letniej rocznicy odzyskania niepodległości

Ratusz Głównego Miasta, Wystawa 2017-12-05 - 2018-01-14

Jak wiadomo, kult Marszałka wzrósł po przewrocie majowym, a następnie po jego śmierci i trwa do dzisiaj. Piłsudskiemu wystawiono wiele pomników po roku 1989, na terenie całej Polski. W Belwederze, warszawskim pałacu, gdzie zmarł, można oglądać liczne dzieła sztuki powiązane z jego biografią. Z ogromną satysfakcją stwierdzam, że artystka grafik dr Barbara Kasperczyk-Gorlak sięgnęła do cenionych litografii z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, wychodząc od czarno-białej Teki Józef Piłsudski w 13 planszach autorstwa krakowskiego plastyka Zdzisława Czermańskiego. Nie tylko wróciła do Jego wizerunków, ale ujawniła przed widzami zniszczenia papieru użytego do tych litografii, przypominając dramatyczne losy Teki w prywatnych zbiorach, ukrywanych przed niemieckim żołdakami i stalinowskimi sługusami. Każda zachowana w Polsce Teka Czermańskiego stawała się jakby symbolem oporu przed terrorem z lat 1939- 1989. Artystka grafik przetwarzając 12 litografii, przez dodanie im kolorów i utworzenie form przestrzennych na dwóch planach, ukazała swój efektowny dialog z rysunkami Czermańskiego. Jestem wręcz zafascynowany tymi nowatorskimi pracami!

prof. Juliusz A. Chrościcki
Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Wystawę Niepodległa… można zobaczyć od 5 grudnia 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska (ul. Długa 46/47) z wyjątkiem poniedziałków.

Wstęp jest biletowany zgodnie z cennikiem wstępu do Ratusza Głównego Miasta Gdańska [link].

Do 50% ulgi uprawnia okazanie biletu zakupionego na Gdańskim Lodowisku przy placu Zebrań Ludowych.

Zdzisław Czermański (1900-1970), studiował rysunek we Lwowie, żołnierz I wojny światowej, legionista. W okresie międzywojennym współpracuje z wydawnictwami w Paryżu i w Polsce, jest znanym portrecistą. W 1941 r. przedostaje się do USA, jako grafik współpracuje z czasopismami, był aktywnym działaczem Polonii. Zmarł w Nowym Jorku w 1970 r.

Barbara Kasperczyk, ur. 1976 r., ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 r. W 2007 r. otrzymała stypendium w Wyższej Szkole Sztuki i Designu w Walii. W 2016 r. uzyskała doktorat z grafiki na krakowskiej ASP, wykładała na wydziale grafiki ASP w Gdańsku.

Właściciel kolekcji: Jarosław Bierecki (Gdynia)
Pomysłodawca: Galeria Zeidlera (Gdańsk)
Autorka i wykonawczyni strony artystycznej projektu: dr Barbara Kasperczyk-Gorlak, artystka grafik

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Związek Piłsudczyków RP, Okręg Gdański [link]
Galeria Zeidlera