Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Chełm w rękach Kapituły Włocławskiej: od wojen szwedzkich po pierwszy rozbiór Polski

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Wydarzenie 2017-12-05 - 2017-12-05

Wszystkich zainteresowanych dziejami gdańskiego Chełma zapraszamy na wykład Prof. dr. hab. Sławomira Kościelaka z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego w ramach cyklu Historie Gdańskich Dzielnic - Chełm.

Podczas wykładu dowiemy się w jakich okolicznościach doszło do założenia klasztoru Reformatów. Poznamy powody, dla których fundacji sprzeciwiały się protestanckie władze Gdańska i w jaki sposób katolicki właściciel Chełma (kapituła włocławska) odwzajemniał się wobec planów protestantów dotyczących jego włości.

Losy Chełma to także losy niewielkiej diaspory żydowskiej, o której więcej wiadomo na podstawie XVII-wiecznych przekazów źródłowych i ksiąg rachunkowych. Prelekcja obejmie także i tę problematykę, która dopełni obraz tygla kulturowego, jakim były wówczas katolickie przedmieścia Gdańska.

Druga część wykładu, poświęcona tematyce osadniczej, skupi się wokół dziejów niewielkiej osady o nazwie Biskupia Dolina, która w zamierzeniu jej lokatora miała stać się najważniejszym punktem osadniczym i ostoją katolicyzmu w bezpośrednim sąsiedztwie protestanckiego miasta...

Kiedy?: 5 grudnia 2017 r. (wtorek), godz. 18:00
Gdzie?: Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Reformacka 18
Wstęp: bezpłatny
Prelegent: Prof. dr hab. Sławomir Kościelak

Wykład odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 47 przy ul. Reformackiej 18 na Chełmie 5 grudnia 2017 r. o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

Organizatorami wykładów są Urząd Miejski w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Rada Dzielnicy Chełm. Wykłady w ramach cyklu Historie Gdańskich Dzielnic - Chełm są dofinansowane przez Radę Dzielnicy Chełm.