Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Gdańszczanin na Dalekim Wschodzie. Album Wilhelma Grapowa

Ratusz Głównego Miasta, Wydarzenie 2017-11-30 - 2017-11-30

Czy dawni gdańszczanie interesowali się Azją? Czy podróżowali do Chin i Japonii? Czy pozostawili po sobie ślady swoich podróży? Podczas nachodzącej prelekcji w ramach Czwartków w Historycznym zaprezentujemy po raz pierwszy unikatową, XIX-wieczną kolekcję rycin i grafik nieznanego gdańszczanina – Wilhelma Grapowa.

Kolekcje muzealne kryją w sobie nie tylko dzieła sztuki, ale też i mniej ekspozycyjne, za to nie mniej ciekawe świadectwa swoich czasów, które obrazują ciekawość świata i innych, odmiennych kultur i zarazem są świadectwem dalekomorskich podróży naszych przodków. Bywa również, że jedno przenika się z drugim. Właśnie taką spuścizną jest album gdańskiego oficera marynarki Wilhelma Grapowa, który po raz pierwszy zostanie pokazany podczas nadchodzących Czwartków w Historycznym.

Skromny, ale interesujący zbiór rysunków i grafik, w tym japońskich drzeworytów, cieszących się w drugiej połowie XIX wieku dużą popularnością zawiera ponad 60 zabytków, z których najstarsze sięgają 1848 r. Co ciekawe dla Grapowa kolekcja rysunków i grafik zdaje się nie przedstawiać większej wartości. Dopiero jego syn – Franz, również związany zawodowo z morzem, na początku XX w. oprawił je, by zachować dla potomności. Większość przedstawień opatrzył krótkim opisem pozwalającym na identyfikację miejsca lub obiektu, ale niektóre z nich zostały pozostawione bez komentarza…

Bohaterami najbliższych Czwartków w Historycznym będzie unikatowy album, podróże Grapowa do Chin i Japonii oraz… historia wojennej fregaty Gazelle wybudowanej w 1859 r. w Gdańsku.

 

Kiedy?: 30.11.2017, godz. 17:00

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 (wejście od ulicy Długiej przez przejście bramne)

Wstęp: bezpłatny

Prelegentka: Marta Krzyżowska (MHMG)