Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Widoki Gdańska w zbiorach malarstwa i grafiki Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ratusz Głównego Miasta, Wystawa 2017-11-02 - 2018-01-07

Jakie są trzy najbardziej rozpoznawalne budowle Gdańska? Pomimo przeobrażeń krajobrazu architektonicznego naszego miasta w minionych dwóch dekadach oraz cechujących ten czas nowych ikonicznych inwestycji triadę Gdańska tworzą niezmiennie Ratusz Głównego Miasta, Kościół Mariacki i Żuraw. Właśnie te obiekty będą bohaterami naszej wystawy, a różnorodność ich wyobrażeń - sporym zaskoczeniem dla każdego pasjonata historii Gdańska.  

Na wystawie zlokalizowanej w górnych kondygnacjach Ratusza Głównomiejskiego zaprezentujemy Państwu ponad 50 przedstawień zarówno na płótnie, papierze (akwarele, akwaforty i inne), jak i na przedmiotach użytkowych (ceramika) z zasobu eksponatów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wiele z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy.

Wśród dzieł znajdą się prace uznanych pejzażystów miasta takich jak Johann Carl Schultz, Berthold Hellingrath czy Friedrich Eduard Meyerheim. Jest także zimowy obraz Fritza Augusta Pfuhlego i dwie prace jego ucznia, Stanisława Chlebowskiego, którego znaczna część dzieł spłonęła wraz z jego pracownią w 1945 roku w wyniku działań wojennych.

Na wystawie zobaczymy również grafikę przedstawiającą widok kościoła Mariackiego z ulicy Piwnej autorstwa Brunona Reinholda. Na odwrocie jej oprawy znajduje się list napisany w 1959 roku przez niemieckiego podoficera Karla Heinza Boerstlinga. Autor listu wspomina, że będąc w 1945 roku w Gdańsku zabrał grafikę z budynku publicznego, w którym był zakwaterowany. Jego wolą było, aby akwaforta powróciła do Gdańska. W 2010 roku obraz został przekazany Muzeum w darze.

Kiedy?: 2 listopada 2017 r. - 7 stycznia 2018 r.
Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, u. Długa 46/47
Dostępność: środa-niedziela
Ceny: według cennika biletów wstępu do Ratusza Głównego Miasta Gdańska [link]: