Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

U ujścia Wisły. Twierdza Wisłoujście wczoraj i dziś

Dwór Artusa, Wydarzenie 2017-10-19 - 2017-10-19

Twierdza Wisłoujście, jedna z największych gdańskich fortyfikacji, w okresie nowożytnym była nazywana „Bramą do Rzeczypospolitej” i ułatwiała kontrolę ruchu statków wpływających do portu gdańskiego. Przez krótki czas stacjonowała flota królewska, która rozbiła szwedzką flotę w 1627 r. Dziś obiekt pełni funkcję turystyczno-muzealną. Podczas najbliższych Czwartków w Historycznym zostaną przybliżone mniej znane historie związane z zabytkową fortyfikacją.

Obiekty militarne omawiane są poprzez pryzmat historii militarnej, czy też historii architektury. Podczas spotkania zapoznamy się z funkcjonowaniem Twierdzy w czasie pokoju w okresie nowożytnym skupiając się między innymi na funkcjach reprezentacyjnych, więziennych i szpitalnych. Jedno z zagadnień będzie dotyczyło traktowania skazanych „na twierdzę”, które omówimy na podstawie wybranych wspomnień więźniów przytrzymywanych tu głównie w XIX w.

W trakcie spotkania zostaną omówione także najmniej znane, współczesne dzieje gdańskiej fortyfikacji.

W okresie międzywojennym, Twierdza w coraz większym stopniu integrowała się z miastem, np. służyła mieszkańcom jako baza klubów żeglarskich. Rekreacyjne wykorzystanie obiektu, determinowane przez jego położenie, widoczne jest do dnia dzisiejszego. Wielu mieszkańców Gdańska pamięta za to funkcjonującą w obiekcie firmę Dagoma, która w fortecy magazynowała beczki z pulpą owocową i warzywną.

Wykład poprowadzi Katarzyna Krawczyk - kierownik Oddziału MHMG Twierdza Wisłoujście.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kiedy?: 19.10.2017 r., godz. 17:00
Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44
Wstęp: bezpłatny