Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

78. rocznica egzekucji Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wydarzenie 2017-10-05 - 2017-10-05

Muzeum Poczty Polskiej (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska) to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Gdańska. W zabytkowym budynku, będącym świadkiem wydarzeń z pierwszych godzin II Wojny Światowej, można nie tylko poznać opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i oporze przeciw niemieckiej agresji z 1 września 1939 r., lecz także historię społeczności polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Szczególne miejsce w zbiorach placówki zajmują przedmioty, które zostały znalezione w zbiorowym grobie obrońców Poczty Polskiej, rozstrzelanych po sfingowanych procesach 5 października 1939 r.

Przez ponad pół wieku miejsce pochówku pocztowców pozostawało nieznane. Dopiero w sierpniu 1991 r. odkryto je przypadkowo podczas prac budowlanych. Przeprowadzono wówczas ekshumację, przy okazji której wydobyto rzeczy osobiste pomordowanych. Były to m.in. fragmenty umundurowania, obuwia, okulary, grzebyki oraz złota obrączka. W ramach projektu „Witajcie koledzy! Konserwacja i udostępnienie pamiątek po rozstrzelanych obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku” przedmioty te poddane zostały specjalistycznym zabiegom w pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Podczas rocznicowego spotkania pokazanych zostanie około 50 przedmiotów wydobytych z grobu pocztowców. Będzie to zarazem okazja, by poznać kulisy pracy konserwatorów, którzy w ostatnim czasie zabezpieczali te artefakty przed niszczącym działaniem czasu i środowiska.

Po uroczystości część pamiątek będzie eksponowana w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, reszta zaś będzie czekała na miejsce na nowej wystawie stałej, której scenariusz ma zostać opracowany do końca 2017 r.

Spotkanie w 78. rocznicę rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej odbędzie się 5 października 2017 r. o godz. 14:00, w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2.

Poprzedzi je msza św. odprawiona o godz. 10:00 w kościele św. Brygidy oraz uroczystość na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu na gdańskiej Zaspie, która rozpocznie się o godz. 12:00.

Wstęp wolny!


Projekt "Witajcie Koledzy!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.