Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Z Bornholmu do Gdańska… Nowa wystawa o ucieczkach Polaków z Polski Ludowej

Ratusz Głównego Miasta, Wystawa 2016-12-27

Autorką wystawy jest Maria Tuniszewska-Ringby od 15 lat pracująca w Bornholms Museum. Udostępnienie przypada na 35. rocznicę wprowadzenia sankcji gospodarczych przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej wobec Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w czasie stanu wojennego (1981-1983).

„Z dotychczasowych badań znamy 65 przypadków udanych ucieczek na naszą wyspę, w których wzięły udział 202 osoby. Jest ich z pewnością więcej. Wśród głównych powodów ucieczek, podawanych przed duńską policją i urzędami można wymienić niechęć do ówczesnej władzy i jej marionetkowego charakteru. Socjalizm czy komunizm przez wielu nie był akceptowany z powodów nie tylko ideowych, ale i gospodarczych. Nasi rodacy wybierali różne środki dotarcia na wyspę już od 1947 r. Przepływali odcinek 100 kilometrów dzielących oba kraje na kajakach, skakali do Bałtyku ze statków wycieczkowych, porywali kutry, samoloty pasażerskie, a nawet…  maszyny wojskowe typu MiG-15.” – mówi Maria Tuniszewska-Ringby z Bornholms Museum.

Historie uciekinierów opowiedziane są według klucza: opisu ucieczki, jej motywów i - jeśli to było możliwe do ustalenia – dalszych losów osób decydujących się szukać wolności poza Polską Ludową. Każda tablica zawiera archiwalne zdjęcie, a w tle przewijają się panoramy różnych miejsc z wyspy położonej pośrodku Bałtyku. Zwiedzającym będzie towarzyszyć dźwięk Morza Bałtyckiego – akwenu dzielącego, ale też łączącego Polskę i Bornholm .


Ucieczki Polaków na Bornholm zostaną zastąpione wystawą „Luigi Castiglioni - plakaty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”, której wernisaż przypada w dniu 09.03.2017 r. o godz. 17:00.          

 

http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/893/luigi-castiglioni-plakaty-ze-zbiorow-muzeum-sportu-i-turystyki-w-warszawie