Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Bursztyn i Design. Nowczesne wzornictwo w MHMG

Muzeum Bursztynu, Wystawa 2016-12-01 - 2017-05-07

 

Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, zakupiło od 16 artystów 35 prac. Nowe eksponaty pozyskano dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupioną kolekcję będzie można zobaczyć na wystawie: „Bursztyn i design. Wystawa prac zakupionych do zbiorów Muzeum Bursztynu dofinansowanych ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu - Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”. Wystawa będzie otwarta w terminie 1 grudnia 2016 r. – 7 maja 2017. Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Bursztynu w dniu 1 grudnia 2016 r. o godzinie 17:00 w ramach cyklu „Czwartki w Historycznym”.

Nowe nabytki to nie tylko nowoczesna biżuteria wpisująca się w trendy nowoczesnego wzornictwa, ale także przedmioty użytkowe o wysokim walorze estetycznym, które zostały zakupione przy wsparciu uznanych ekspertów.

Bursztynowe precjoza pochodzą przeważnie z Polski, ale zobaczymy także projekty z Zachodniej Europy, np. Hiszpanii i Portugalii. Były one nagradzane w konkursach. Nie zabraknie też prac młodych zdolnych projektantów.

Spośród laureatów konkursów Mercurius Gedanensis, tzn. głównej nagrody w Targach Amberif oraz Ałatyr w Kaliningradzie wspólnie wybrano prace artystów: Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego. Zakupiliśmy także prace Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca i Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej.-Wybraliśmy także prace czołowych twórców z zagranicy związanych z najważniejszymi ośrodkami biżuteryjnymi. Wszyscy należą do pierwszej ligi światowej sztuki biżuteryjnej, np. Wilhelm Tasso Mattar (Niemcy/Hiszpania-Majorka), Manuel Vilhena (Portugalia), który uczy projektowania biżuterii w całej Europie, Ramon Puig Cuyàs (Hiszpania), kierownik Katedry Sztuki i Biżuterii w Escola Massana w Barcelonie. Nie zapomnieliśmy także o młodych i niezwykle zdolnych projektantach: Alinie Filimoniuk –Pileckiej, Sarze Gackowskiej, Marcie Flisykowskiej oraz Adriannie Lisowskiej. Przed przybyciem na wystawę zachęcamy do zapoznania się z ich pracami.” – mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.

Kolekcja współczesnej biżuterii z bursztynem Muzeum Bursztynu powstaje sukcesywnie od 2000 r., przede wszystkim dzięki zakupom ze środków Miasta Gdańska oraz darowiznom artystów, firm i osób prywatnych. Zbiory Muzeum są sukcesywnie poszerzane o nagradzane prace, prace uznanych twórców polskich i zagranicznych, mających znaczący wpływ na rozwój nowoczesnego wzornictwa oraz prac młodych artystów, którzy już zaznaczyli swoją obecność świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do tradycyjnych tematów.

Wystawa powstała dzięki dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.