Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Rozpustna rozrywka czy dbałość o zdrowie – konsumpcja tytoniu w Gdańsku w XVIII i XIX wieku

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Wykłady Domu Uphagena 2017-12-13 - 2017-12-13

 

Wykład będzie poświęcony zagadnieniom związanym z konsumpcją i użytkowaniem tytoniu w XVIII i XIX wieku w Gdańsku. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną materialne świadectwa tych zwyczajów, którymi są obiekty pozyskiwane podczas wykopalisk archeologicznych. Przedstawione zabytki pozwolą określić skalę i powody popularności tej używki wśród mieszkańców miasta. Tematyka konsumpcji tytoniu podjęta zostanie w szerszym kontekście, w odniesieniu do źródeł ikonograficznych i pisanych.  Przedstawiane dane posłużą do wskazania głównych zmian w konsumpcji tytoniu na przestrzeni wieku XVIII i XIX.

 

Nasza prelegentka, pani Joanna Dąbal, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie archeologii (2011). Od 2001 roku bierze udział i kieruje badaniami na terenie Gdańska i w Niderlandach. Autorka polskich i zagranicznych publikacji naukowych  dotyczących badań prowadzonych na terenie Gdańska i nowożytnych obiektów kultury materialnej. Najwięcej uwagi w badaniach naukowych poświęciła zagadnieniom związanym z nowożytną zabudową Gdańska oraz wyrobom ceramicznym. 

Tematy związane z życiem codziennym dawnych gdańszczan są rzadko podejmowane w trakcie naszego cyklu wykładów. Warto więc przyjść do Domu Uphagena, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o użytkowaniu tytoniu w Gdańsku w XVIII i XIX wieku.

Ostatni tegoroczny wykład to też okazja, by rozlosować prezenty – publikacje: Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i Uniwersytetu Gdańskiego!!!

 

Serdecznie zapraszamy do Domu Uphagena w środę 13 grudnia 2017 roku o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY