Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Czarny Generał - premierowa odsłona

Dwór Artusa, Wydarzenie 2017-12-16 - 2017-12-16

Autorzy projektu, artyści i twórcy związani z polem sztuki współczesnej używają swoich umiejętności i własnej artystycznej praktyki jako adekwatnej odpowiedzi na nasze zmagania z tożsamością.

 

Kim był Czarny Generał i jak jego postać może przydać się w dzisiejszych czasach wzrastającej niechęci i społecznej nieufności, jak za jego pomocą artyści chcą przedefiniować pojęcie patriotyzmu? Pytania te staną się punktem wyjścia do rozwijania kolejnych akcji i odczytywania na nowo historii zapomnianego nieco bohatera.

 

Wprowadzeniem do projektu będzie wielkoskalowa, choć nie pozbawiona humoru instalacja Mariusza Warasa. Kolejnym odsłonom projektu w 2018 roku towarzyszyć będą tworzone na tę okoliczność instalacje i akcje artystyczne aktywujące potencjał oporu sztuki względem militarnych fascynacji i kultury wojny.

Pierwsza publiczna prezentacja i zapoznanie się z Czarnym Generałem odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku 16 grudnia  w godz. 11-13. Premierze projektu towarzyszyć będzie uruchomienie strony internetowej akcji, na której znajdzie się dokumentacją działań wokół Czarnego Generała autorstwa Michała Szlagi. Organizatorzy i artyści zapraszają tego dnia do zapoznania się z postacią tego zapomnianego bohatera oraz towarzyszącą mu asystą wykonaną przez gdańskiego artystę.

Partnerami projektu są Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Miasto Gdańsk.


Kiedy?: 16 grudnia 2017 r., godz. 11:00-13:00

Gdzie?: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Wstęp: wolny