Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Odtwórz starożytny szlak bursztynowy!

Muzeum Bursztynu, Wydarzenie 2017-11-14 - 2018-09-30

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, bierze udział w nowym projekcie, do którego zostało zaproszone przez Dolenjski Muzej z Novo Mesto na Słowenii. Celem projektu, jest próba odtworzenia dawnego szlaku bursztynowego. Uczestnicy programu wyruszą ze swojego miasta do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wyprzedzą ich uczniowie z Polski. Pierwsza grupa z Siemianic k. Słupska odwiedzi gdańskie muzeum 14 listopada 2017 r.

Szlak bursztynowy to nazwa starożytnego traktu łączącego Morze Bursztynu z Morzem Śródziemnym. Jego centrum były od wieków okolice Gdańska, Mierzei Wiślanej i Sambii (dzisiaj obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Do tych tradycji chcą nawiązać Słoweńcy, którzy 14 listopada 2017 r. przybędą do Muzeum Bursztynu wraz ze szklanymi paciorkami.

Nove Mesto było jednym z miast na bursztynowym szlaku, które swój rozkwit w I tysiącleciu p.n.e., zawdzięczało w dużej mierze wyrobowi szklanych paciorków. Były one bardzo często wymieniane na inne materiały lub wyroby, w tym również na bursztyn.

W 2017 r. Prezydent Nowo Mesto zainaugurował „rok bursztynowy”. Projekt „Amber Road” jest realizowany w ramach jego obchodów. Zakończenie projektu, dedykowanego dla uczniów i studentów, jest przewidywane na koniec września 2018 r. Jego organizatorzy zachęcają do udziału także Polaków.

Aby wziąć udział w »Amber Road« należy skontaktować się z Organizatorami poprzez profil na Facebooku lub wysłać maila zawierającego podstawowe informacje oraz reprezentowaną szkołę/uczelnię, a Organizator dostarczy szklane paciorki. W momencie dotarcia do miejsca docelowego swojej podróży, należy wykonać zdjęcie i przesłać je na profil FB projektu. Paciorki należy przekazać innej osobie, bądź szkole.

Postępy można śledzić przez facebookowy profil Novo Mesto Museum Amber Road (link). Zgłoszenia wysyła się na email: gorazd.skrt@icloud.com.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wstęp do Muzeum Bursztynu dla zorganizowanych grup jest płatny zgodnie z obowiązującymi stawkami. Indywidualni uczestnicy projektu po okazaniu koralików mogą wejść do Muzeum Bursztynu bezpłatnie.

Czas trwania projektu: 14 listopada 2017 - 30 września 2018

Szczegółowe informacje w języku angielskim znajdują się na stronie
Dolenjski Muzej (link)