Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

2. Gdański Tydzień Demokracji - Muzeum dla gdańszczan. Gdańszczanie dla Muzeum

Ratusz Głównego Miasta, Wydarzenie 2017-09-14 - 2017-09-08

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na debatę "Muzeum dla Gdańszczan, Gdańszczanie dla Muzeum”, które 14 września o godz. 16.30 odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego (ul. Długa 46/47). W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele trójmiejskich mediów oraz środowisk zajmujących się popularyzowaniem historii lokalnej.

Wprowadzeniem do dyskusji będą wystąpienia:

 

 

dr hab. Waldemara Ossowskiego, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Marka Bumblisa, przewodniczącego Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska

prof. Błażeja Śliwińskiego, historyka, redaktora Gedanopedii

dr Sylwii Bykowskiej, historyczki, podejmującej w badaniach problem ludności Pomorza po II wojnie światowej

 

Spotkanie poprowadzi red. Wojciech Suleciński

Debata odbywa się w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmienia się w Muzeum Gdańska. Jednocześnie zmienia się koncepcja działania naszej instytucji – staje się ona coraz bardziej otwarta na potrzeby mieszkańców. Dlatego w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji zapraszamy przedstawicieli mediów oraz miłośników historii lokalnej do udziału w debacie „Muzeum dla Gdańszczan, Gdańszczanie dla Muzeum”. Będzie to okazja do wymiany poglądów i wspólnego zastanowienia się, jaka powinna być rola naszego Muzeum w życiu społecznym miasta i jak wykorzystać potencjał grup pasjonatów, którzy nierzadko mają już znaczące osiągnięcia w badaniach i popularyzacji historii Gdańska.

 „Muzeum dla Gdańszczan, Gdańszczanie dla Muzeum”

31 sierpnia br. Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę dotyczącą „wyrażenia intencji zbudowania siedziby oddziału głównego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska”. Tym samym została otwarta droga do realizacji inwestycji, do której pierwsze przymiarki podjęto już kilka lat temu, a która jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w muzealnictwie, szeroko rozumianej turystyce oraz społeczeństwie Gdańska. Ich potwierdzeniem są dane mówiące, że wzrasta dynamicznie liczba osób odwiedzających polskie muzea. O ile w 2004 r. było ich 17,5 mln, to w roku ubiegłym liczba ta wyniosła już 36 mln! Ponadto zaobserwowano, że wzrost średniej liczby zwiedzających przypadającej na jedno muzeum wzrósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat z 26 tys. do ponad 36 tys.

Wznosząc dla naszego muzeum nową siedzibę główną chcemy nie tylko wykorzystać ten trend, lecz także stworzyć przestrzeń, w której moglibyśmy opowiedzieć całą, ponadtysiącletnią historię Gdańska. Obecnie bowiem MHMG posiada osiem oddziałów, które co prawda są usytuowane w reprezentacyjnych, zabytkowych budowlach Gdańska (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Poczta Polska, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej w kościele św. Katarzyny), ale każdy z nich pokazuje jedynie niewielki wycinek historii. Nie zmienia to faktu, że nawet prezentowanie przeszłości Gdańska w taki właśnie, selektywny sposób jest niezwykle atrakcyjne. Wystarczy spojrzeć na liczby, z których wynika, że w ubiegłym roku wszystkie oddziały naszego muzeum odwiedziła rekordowa liczba gości – ponad 370 tys.!

***

Proponuje się, aby siedziba główna MHMG powstała na terenie Zamczyska, a więc w miejscu gdzie przed wiekami znajdował się gród książąt pomorskich, następnie zaś warownia krzyżacka. Pozwoliłoby to wpisać nowy obiekt w tzw. gdański szlak muzealny, na którym już teraz znajdują się: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa (w organizacji), Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Muzeum Morskie (na wyspie Ołowianka i vis-a-vis niej) oraz placówki położone przy Drodze Królewskiej, czyli wspomniany Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena i Zespół Przedbramia ulicy Długiej.

Co ważne, uzupełniając ofertę turystyczną Gdańska, nowa placówka przyczyniłaby się do ożywienia Śródmieścia, pełniąc nie tylko funkcje wystawiennicze i administracyjne, ale też edukacyjne i integrujące. Powstanie bowiem miejsce, w którym gdańszczanie i gdańszczanki będą mogli skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej i w którym będą przygotowywane działania na rzecz osób mieszających poza Śródmieściem, tak aby oferta MHMG była łatwo dostępna także w innych dzielnicach. Taka strategia jest odpowiedzią na wyzwania współczesności - obecnie muzea miejskie nie są już wyłącznie kronikarzami i kustoszami zamierzchłej przeszłości, ale odgrywają ogromną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i propagowaniu szeroko pojętej wiedzy o mieście. Jest to szczególnie ważne w przypadku Gdańska, którego mieszkańcy są zakorzeni w mieście jedynie od ok. 70 lat. Do tego jest to społeczność stworzona w znaczniej mierze z ludności napływowej, oderwanej od wielowiekowej historii miasta, choć zarazem mająca potrzebę identyfikowania się z nim. Dlatego celem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - przekształconego w Muzeum Gdańska (na wzór takich placówek, jak Museum of London, Museo di Roma czy Wien Museum) - będzie nie tylko gromadzenie i ochrona zbiorów, ale też prowadzenie różnorodnych projektów służących wzmacnianiu tożsamości gdańszczan i gdańszczanek.

***

Budowa nowej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Muzeum Gdańska na razie jest w sferze planów, niemniej chcemy już teraz podjąć dyskusję na jej kształtem. Zależy nam na zdaniu tych, którzy na co dzień mają do czynienia z gdańską historią oraz kulturą – z przedstawicielami mediów oraz społecznikami. Mamy nadzieję, że wymiana poglądów zaowocuje przyjęciem rozwiązań, które przyniosą jak najwięcej korzyści zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym nasze piękne miasto. 


14.09.2017, godz. 16:30-17:30

Muzeum dla gdańszczan. Gdańszczanie dla Muzeum - debata przedstawicieli mediów i organizacji społecznych

Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Debata jest ujęta także w programie 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji