Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Rodziny z Gedanii. Wystawa w 95-lecie powstania polskiego klubu sportowego w Gdańsku

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wystawa 2017-12-15 - 2017-12-31

Założony w 1922 r. KS Gedania był dla Polaków z Wolnego Miasta Gdańska czymś więcej, niż tylko klubem sportowym - zrzeszał całe rodziny, których członkowie oddani byli klubowi na dobre i złe. Poprzez członkostwo w wyrażali swoje aspiracje, ambicje i okazywali patriotyzm. Wielu z nich aktywnie trenowało, niemal wszyscy kibicowali, ponieważ biało-amarantowe barwy świadczyły o obecności Polaków w Gdańsku. Gedania była najliczniejszym klubem sportowym w Gdańsku.  

Współzałożyciel Gedanii i polonijny działacz, Maksymilian Ruprecht wyznaczył jasno cel dla utworzonego klubu sportowego, chodziło o to, aby skoncentrować Polonię pod jego sztandarem. Początkowo działała sekcja piłkarska,  w 1924 r.  założono sekcję strzelecką, rok później lekkoatletyczną i następne: tenisową, bokserską, motorową i hokejową.

Poprzez zdjęcia, eksponaty, a także materiał video w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostaną zaprezentowane losy kilku rodzin z Gedanii, np. Bellwonów, Flisykowskich, Jankowskich, Knoffów, Kurowskich, Majewskich, czy Małgorzewiczów. Wszystkie z nich były oddane klubowi, który rozwijał swoją działalność w wielu dyscyplinach sportowych, o czym świadczą medale pamiątkowe, czy liczne pamiątki rodzinne – najstarszą z nich jest legitymacja członkowska KS Gedania z 1929 r.    


Kiedy?: 15 września – 31 grudnia 2017 r.

Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Ceny biletów i godziny otwarcia: http://www.mhmg.pl/oddzial/6/muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku

Wernisaż

Kiedy?: 15 września 2017 r., godz. 14:00

Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Wstęp: bezpłatny