Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

10-lecie Chorągwi Ziemi Gdańskiej w Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście, Wydarzenie 2017-09-09 - 2017-09-09

Średniowieczne dzieje przestrzeni wokół Twierdzy Wisłoujście i jej wykorzystania przez naszych przodków to w dalszym ciągu biała karta w historii Gdańska. Pewno jest to, że w pobliżu fortyfikacji żyli urzędnicy, żołnierze, a także przedstawiciele niższych grup społecznych – karczmarze i najpewniej czeladź oraz krótkoterminowo kupcy i żeglarze z całej średniowiecznej Europy. Przez cały dzień czekają nas liczne atrakcje: pojedynki rycerskie, warsztaty tańca dawnego, gry i zabawy plebejskie oraz koncert muzyki średniowiecznej.

 

Obszar Twierdzy Wisłoujście – nie tylko dziedzictwo militarne…

 

Pierwsze pisemne wzmianki o osadnictwie na obszarze dzisiejszej Twierdzy Wisłoujście, a konkretniej założonej tam karczmie, pochodzą z 1359 r. Jej dobra rozciągały się na północ w kierunku nieistniejącego dziś jeziora, a karczmarze posiadali uprawnienia sądownicze, rybołówcze i prawo do zbierania chrustu, cięcia drewna budowlanego, czy też wypasu bydła. Na południe od dzisiejszej fortyfikacji znajdował się dwór gospodarczy o nazwie Goreck. Zostały one przekazane w 1454 r. Gdańskowi.

 

Obszar Wisłoujścia znany jest głównie dzięki bryle nowożytnej fortyfikacji… O strażnicy w Wisłoujściu, konkretniej drewnianym blokhausie, możemy mówić od II połowy XIV wieku. Przed 1465 r. w jego okolicy wybudowano drewniane molo, które służyło Gdańskowi jako port zewnętrzny, a także służyło kontroli wwożonych do miasta towarów i najpewniej jeszcze w czasach krzyżackich było utrzymywane przez miasto. W roku 1482 r., już po włączeniu Prus Królewskich do Korony Polskiej, wzniesiona została murowana cylindryczna wieża. Służyła ona w pierwszej kolejności jako latarnia morska, gdyż na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu. Murowana budowla nie zapewniała stacjonującym tam wojskom i urzędnikom dostatecznej obrony, toteż w okresie wojny polsko-krzyżackiej, w latach 1518-21, wzniesiono wokół latarni drewniane umocnienia. Wokół tego rdzenia w ciągu następnych dziesiątków lat architekci budowali poszczególne obiekty obronne, które złożyły się na całość fortyfikacji Wisłoujścia – dziś Oddziału Muzuem Historycznego Miasta Gdańska

               

Życie codzienne w średniowiecznej przestrzeni

 

Jak mogło wyglądać życie codziennej przy dawnej Twierdzy Wisłoujście? Na pewno, dzięki złożonej historii dziejów tego obszaru i jego wykorzystania przez naszych przodków, było niezwykłe barwne. W przestrzeni gdańskiej fortyfikacji, w cieniu średniowiecznej wieży zagoszczą rekonstruktorzy - polscy rycerze, którzy zaprezentują popularne w średniowieczu turnieje rycerskie, łucznicy, rzemieślnicy. Nie zabraknie przedstawiciela ginącego obecnie fachu – sokolnika, która przybliży uczestnikom festiwalu arkana hodowli zwierząt, które w przestrzeni średniowiecznej Europy łapano we wsiach, a następnie przekazywano na dwory królewskie i książęce średniowiecznej Europy.       

 

Dzięki wydarzeniu w Twierdzy Wisłoujście chcemy Państwu przybliżyć mniej znane dzieje tej części Gdańska, a także pokazać przyszłość średniowiecznej Europy i walk rycerskich, które, podobnie jak sokoły, były jednym z elementów obecnych na dworach koronowanych głów Europy…

 

Przyszłość średniowiecznego dziedzictwa

 

PWR to skrót od Profesjonalne Walki Rycerskie. Projekt ma na celu profesjonalizację walk rycerskich, czyli nieco inne spojrzenie na to co dotychczas obserwowaliśmy na turniejach rycerskich. Zawodnicy, wybierani przez organizatora, są dzieleni na kategorie wagowe, sama walka odbywa się zazwyczaj na galach, przypominających gale MMA czy boksu. Walki odbywają się na specjalnie przygotowanych arenach, a oceniane przez odpowiednio przygotowanych i sędziów. 

 

W Twierdzy walki odbywać się będą na zasadach HMB (ustalonych przez Historical Medieval Battle International Association  - organizatora Battle Of Nations, międzynarodowego turnieju walk rycerskich) Walki są na zasadach "full-contact", czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele "brutalnych" zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki. Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i ogłaszane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. 

 

PWR łączy historię, dziedzictwo, wraz z teraźniejszością i przyszłością, jak to możliwe? - Od kilku lat trwają nieprzerwane prace nad ustanowieniem PWR jako dyscypliny sportowej, sportu walki. Powołane zostały międzynarodowe federacje np. IMCF - International Medieval Combat Federation. Najlepsi polscy zawodnicy regularnie reprezentują nasz kraj i sięgają po medale mierząc się z najlepszymi.

Jak wygląda połączenie dawnych sztuk walki ze współczesną formułą walki w ringu? To z pewnością warto będzie zobaczyć w Twierdzy Wisłoujście...


Program:


10:00 Otwarcie bram Twierdzy, oficjalne przywitanie

 

10:30 Dawne gry i zabawy plebejskie: przeciąganie sań, tor przeszkód z jajem, ubieranie rycerza, odpoczynek kmiotów

 

11:00 Rozpoczęcie Turnieju Łuczniczego

 

11:30; 12:30; 14:30 Opowieści o sowach i ptakach drapieżnych

 

12:00 Warsztaty tańca dawnego prowadzone przez Starogardzkie Bractwo Rycerskie

 

13:00 Pojedynki rycerzy: miecz i tarcza, miecz długi oraz broń drzewcowa

 

14:00 Pokazy walk grupowych: starcia 3 vs 3 na zasadach HMB

 

15:20 Koncert zespołu Fleurdelis

 

16:00 Zakończenie – zamknięcie bram Twierdzy

 

 

Kiedy?: 9 września 2017 r., godz. 10:00-16:00

Gdzie?: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Ceny: http://www.mhmg.pl/oddzial/7/twierdza-wisloujscie