Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Wartownia Nr 1 Westerplatte, 2017-09-01 - 2017-09-03

Zachęcamy do udziału w licznych wydarzeniach upamiętniających bohaterów, które odbędą się w dniach od 1 do 3 września w Gdańsku. Na poranne uroczystości na Westerplatte będzie można dojechać samochodami, ale zachęcamy do skorzystania z komunikacji zbiorowej. Specjalnie na tę okazję uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów.

Na weekend zaplanowano rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, wystawy militariów, przejazdy drezynami. Ponadto dodatkową atrakcją będą stoiska muzealne, zwiedzanie półwyspu z przewodnikiem, dioramy historyczne i kuchnia polowa. W tych dniach wstęp do Wartowni Nr 1 będzie bezpłatny.

- Rocznica wybuchu wojny jest doskonałą okazją, aby przypomnieć historię tego szczególnego miejsca. To na Westerplatte padły pierwsze strzały II wojny światowej, a bohaterska obrona polskiej załogi zapisała się w pamięci wielu osób. Zachęcam do odwiedzania półwyspu przez cały weekend oraz dzięki przygotowanym atrakcjom odkrywania przeszłości tego miejsca w sposób ciekawy i interaktywny – zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

1 września od godziny 10.00 przy Wartowni nr 1 będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji oraz z bezpłatnego oprowadzania przez przewodników PTTK Odział Gdańsk po terenie Westerplatte. Od godziny 10.00 co pół godziny spod Wartowni nr 1 będzie wyruszała grupa oprowadzana przez przewodnika. Ostatnia grupa  startuje o 15.30.

Przy wartowni będzie również stacjonował zabytkowy samochód marki Citroen prezentujący uzbrojenie z czasów II wojny światowej. Atrakcja będzie dostępna 1 września w godz. 12.00-14.00, 2 września w godz. 10.00-18.00 oraz 3 września w godz. 10.00 -14.00.

W sobotę, przy Wartowni nr 1, odbędą się trzy rekonstrukcje historyczne odtwarzające walki z 1 września 1939 r. Inscenizacje z użyciem pirotechniki rozpoczynać się będą o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00. Przewidywany czas inscenizacji do 25 minut.

Będzie również można odwiedzić przygotowane stanowiska przez instytucje muzealne. Na placu pomiędzy promenadą a Cmentarzykiem stoisko promocyjne ustawi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Będzie na nim prezentacja działa samobieżnego SU-57, pojazdu opancerzonego BTR- 152, działka bezodrzutowego B-10, pocisku typu Trzmiel, wystawy planszowej wraz z umundurowaniem, plansze o wystawach muzealnych, zestaw małego sapera, nakrycia głowy i bluzy żołnierskie do przymierzenia oraz układanie puzzli edukacyjnych. Stoisko czynne w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00. Dodatkowo w sobotę zostaną ustawione stoiska promocyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz żywa diorama pułku „Krakusów Gdyńskich”.

Również 2 września miłośnicy militariów będą mieli okazję do obejrzenia zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego, eksponowanego wzdłuż drogi do pomnika oraz przy Nowych Koszarach. Przygotowano sześć dioram prezentujących m.in. samochód pancerny wz. 34, szpital polowy, lotnictwo morskie w kampanii polskiej, posterunek żandarmerii wojskowej oraz sprzęt i uzbrojenie żołnierzy służących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W czasie całego weekendu będzie można również odbyć przejażdżkę drezynami ręcznymi po nieczynnej linii bocznicy kolejowej biegnącej wzdłuż półwyspu Westerplatte. Atrakcja dostępna w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00

Fani gier terenowych łączących aktywności z poznawaniem historii będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej zabawie, gdyż na terenie półwyspu rozłożone zostaną specjalne konstrukcje, które za pomocą QR-codów wprowadzą uczestnika w grę połączoną ze zwiedzaniem i poznaniem historii Westerplatte. W grę można zagrać od 1 do 3 września.

Przy Wartowni nr 1 będzie działała kuchnia polowa serwująca posiłki dla zwiedzających (płatne). W  sobotę zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii autobusowej 606 kursujące z Dwora Głównego oraz powrotne z Westerplatte.

Plan uroczystości 1 września: http://www.gdansk.pl/westerplatte/Scenariusz-Uroczystosci,a,85802

[źródło: gdansk.pl]

 


Dodatkowo w dniach 1-3 września 2017 r. na terenie Westerplatte odbędą się spotkania z historią. Zapraszamy na rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe czy wystawy militariów. Wstęp do Wartownia Nr 1 na Westerplatte, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie bezpłatny.


 

Szczegółowy harmonogram spotkań z historią: http://www.gdansk.pl/westerplatte/Spotkanie-z-historia-na-Westerplatte,a,85803