Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

„…Odwracamy dusze nasze na ścieżki pokoju i zgody. Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego"

Dwór Artusa, Wystawa 2016-10-22 - 2016-10-22

W Dworze Artusa otwarto wystawę pt. „…Odwracamy dusze nasze na ścieżki pokoju i zgody. Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego” dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycję będzie można zwiedzić do 18 grudnia 2016 r. Wystawie będą towarzyszyć liczne wydarzenia oraz dedykowany im program edukacyjny.

Dzięki postanowieniom kończącego wojnę trzynastoletnią II pokoju toruńskiego zakończyło się 150. letnie panowanie zakonu krzyżackiego w Gdańsku. Miasto i Pomorze Gdańskie zostały włączone do Korony Królestwa Polskiego. Połączenie możliwości nieograniczonego handlu (przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka) i swobodnej żeglugi zaowocowało okresem 300-letniej prosperity miasta, zwanej złotym wiekiem Gdańska.

Wernisaż otwierało przemówienie dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemara Ossowskiego. Głos zabrała m.in. Cornelia Pieper konsul generalna Niemiec w Gdańsku: - Stosunki między Polakami i Niemcami nigdy nie były tak dobre jak teraz, kiedy żyjemy w zjednoczonej Europie. Doskonale wiemy, że mamy za sobą ciężkie i złe czasy w przeszłości, i dobrze, że zajmujemy się nimi wspólnie, tak jak w przypadku otwieranej dziś wystawy.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podkreślił: Było dla nas oczywiste, kiedy usłyszeliśmy o planie [powstania wystawy - MHMG], że należy taką inicjatywę wesprzeć. Mamy świadomość imponującej i cennej spuścizny materialnej, która pozostała po panowaniu zakonu krzyżackiego na Pomorzu. 

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podkreślił z kolei, że to właśnie 550 lat temu zaczął się rodzić genius loci naszego miasta - miasta, które kocha wolność i pokój. - Zwycięstwo w wojnie trzynastoletniej było jednym z najważniejszych zwycięstw Gdańska, okupionych krwią mieszkańców i dużym wysiłkiem finansowym, ale przyniosło ze sobą trwający trzysta lat złoty wiek.

Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter przybył do Gdańska prosto z Torunia, gdzie 19 października uczestniczył w tamtejszych obchodach jubileuszu zawarcia II pokoju toruńskiego. - Wiele osób pytało mnie: “dlaczego jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego jedziesz do Torunia? Przecież to rocznica przegranej, która skutkowała bolesną utratą terytoriów przez zakon” - mówił wielki mistrz do zebranych. - Odpowiadałem im: “tak, ale świętujemy jubileusz zawarcia pokoju. To wystarczający powód, by się spotkać i świętować”. Niech każdy wyniesie taką naukę z wystawy w Gdańsku: zawsze i w każdych okolicznościach jest jakieś pokojowe rozwiązanie.

Drugi pokój toruński był jednym ze znaczniejszych przełomów w historii Gdańska i Korony Polskiej. Zapraszamy jednak także do refleksji nad epoką, która jest ważną częścią historii naszego miasta: do refleksji nad dziedzictwem, które zostało w Gdańsku po zakonie krzyżackim - powiedział podczas wernisażu dr Janusz Trupinda z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pomysłodawca i kurator wystawy.


27 października o godz. 17 w ramach „Czwartków w Historycznym„ odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. W ramach tego samego cyklu 17 listopada o godz. 17:00 odbędzie się wykład „O patronach zakonu krzyżackiego w dzień św. Elżbiety Węgierskiej”. Oba wydarzenia w Dworze Artusa. Więcej o Czwartkach w Historycznym: http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/860/czwartki-w-historycznym