Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Poznaj tajemnice heraldyki i zakonu krzyżackiego z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

Dwór Artusa, 2016-10-22 - 2016-12-18

W ramach wystawy „…odwracamy dusze nasze na ścieżki pokoju i zgody. Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego.” Dział Edukacji MHMG przygotował dwa zróżnicowane w treści zajęcia edukacyjne dedykowane uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Zajęcia będą prowadzone w Dworze Artusa 10:00 lub 12:30 w terminie od 22 października do 18 grudnia 2016 r.

„Herb Gdańska” - lekcja muzealna dla klas I-VI szkoły podstawowej

Głównym celem lekcji prowadzonej przez  animatorów Muzeum jest przybliżenie dzieciom takich pojęć jak herb, heraldyka, herbarz oraz historia herbu miasta Gdańska. Dzieci poznają rolę zakonu krzyżackiego, stoczonej bitwy z królem Kazimierzem Jagiellończykiem oraz symbolikę herbu. Na koniec wyposażeni w konkretne informacje uczniowie projektują własne wzory herbu, rozwijając umiejętności plastyczne oraz elementarną wiedzę z zakresu projektowania graficznego.  

„Krzyżacy… Czy Sienkiewicz miał rację?” - lekcja muzealna dla uczniów gimnazjów oraz liceów pod czujnym i srogim okiem brata Heinricha.

Tematyka zajęć będzie oscylować postaci św. Jerzego - jednego z patronów Zakonu. Uczniowie dowiedzą się jakie cnoty rycerskie reprezentuje ta postać i czy bracia-rycerze żyli oraz postępowali zgodnie z nimi? Pomocne w tym będą obrazy przedstawiające krzyżaków, które zawierają wskazówki pozostawione przez dawnych artystów. Uczniowie odpowiedzą też na pytanie czy młodzież dziś może kultywować tradycję i etos rycerski?

W ramach zajęć zostaną omówione zagadnienia zaangażowania gdańszczan w walkę przeciw zakonowi, oblężenie i wykupienie Malborka podczas wojny trzynastoletniej oraz tradycja zwycięstwa nad zakonem w Gdańsku XVII-XVIII wiecznym.

Zapisy na zajęcia prowadzone są telefonicznie pod numerami:
058 76 79 150
058 76 79 135
058 76 79 172

 

Zapraszamy na zajęcia w naszym imieniu oraz Krzyżaka - brata Heinricha. Do zobaczenia!