Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Zakończenie prac remontowych poterny wjazdowej Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście, 2016-10-10 - 2016-10-14

Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, to nowożytna fortyfikacja, której początki sięgają średniowiecza. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku wyremontowano bramę wjazdową – poternę. Muzeum ogłosiło rozpoczęcie prac w dniu 16. czerwca 2016 r. Zakończono je w wyznaczonym terminie, tj. 14 października 2016 r.

Prace wycenione na 569 225,43 zł brutto, zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 463 791,48 zł brutto. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeznaczyło w ramach wkładu własnego kwotę 105 433,95 zł brutto. Ten plan został zrealizowany i w przyszłym sezonie goście Twierdzy Wisłoujście będą mogli wchodzić do Fortu Carre przez estetycznie odrestaurowany tunel poterny, który sam w sobie będzie atrakcją turystyczną. Stan, do którego doprowadziliśmy, cieszy oko. Wystarczy przypomnieć sobie jak wygląda Twierdza jeszcze w latach 90. XX w. Konsekwentnie i skutecznie przywracamy jej dawny blask.” – mówi Waldemar Ossowski – dyrektor MHMG.

Twierdza Wisłoujście jest miejscem, w którym historia świetności XVII-wiecznego Gdańska przeplata się z nowoczesnością. Wystarczy przypomnieć tu dwa flagowe wydarzenia w sierpniu 2016 r., tj. „Gdańsk szykuje się do Bitwy” oraz nową odsłonę „Bitwy Morskiej” - widowiska multimedialnego przeprowadzonego przy pomocy laserów, wideomappingu 3D oraz ładunków pirotechnicznych. W 2017 r. zwiedzający Twierdzę przeniosą się do niej w czasie za pomocą przejścia, które zostało przywrócone niemalże do stanu z XVII w.

„Staraliśmy się przywrócić wygląd z czasu, gdy fortyfikacja została rozbudowana zyskując obecny kształt, ale nie mogliśmy usunąć nawarstwień z XIX w. Przeprowadziliśmy nie tylko remont poterny, ale także trzy przylegające doń pomieszczenia. Wykonaliśmy izolacje przeciwwilgociowe tunelu oraz przyległych doń pomieszczeń dezynfekując, osuszając i konserwując jej mury. Usunęliśmy wtórne cementowe tynki zastępując je tynkami renowacyjnymi. Zmieniły się też wrota - dokonaliśmy konserwacji stolarki. Ale nie wszystko – odsłoniliśmy też przyległe do poterny pomieszczenie, które zostało zamurowane w latach 70. XX w. i zupełnie nie mamy pojęcia do czego służyła. Takich tajemniczych miejsc Twierdza skrywa jeszcze więcej, ale wszystkie z nich odsłonimy w swoim czasie. Będziemy dalej aplikować do programów MKiDN oraz funduszy unijnych.” – zdradza Maciej Szczepkowski, kierownik działu konserwacji zbiorów MHMG. 

 

Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska to obiekt czynny w sezonie letnim. Turyści z Polski i całego świata zwiedzają go w asyście przewodników. Dzięki przeprowadzonym pracom narracja o Twierdzy na pewno będzie bogatsza o nowe elementy i ciekawsza dla zwiedzających.