Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Bitwa Morska - Tajemnice Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście, 2016-08-13 - 2016-08-13

Ważne: Ze względu na przygotowania do widowiska Twierdza Wisłoujście będzie zamknięta dla zwiedzających w sobotę 13.08.2016 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska powraca z Bitwą Morską Twierdzy Wisłoujście. W trakcie Jarmarku Dominikańskiego – 13 sierpnia odbędzie się widowisko BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE.

„Bitwa Morska – Tajemnice Twierdzy Wisłoujście” przedstawiona zostanie w odmiennej formule od poprzednich. Wydarzenie ma mieć atrakcyjną oprawę – o historii tego wyjątkowego miejsca mają opowiedzieć lasery, pirotechnika, video mapping 3D. Elementem oprawy będą, zgodnie z tradycją, także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt.  

Tym razem przedstawione zostaną losy Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni lat, jej przeobrażenia, zadania i najważniejsze wydarzenia. Usłyszymy o pierwszej drewnianej wieży nad brzegiem morza, dowiemy w jaki sposób kształt renesansowego muru mógł chronić załogę,  ze szczytu wieży ponownie dostrzeżemy błysk światła latarni. Kluczowym wydarzeniem będzie również epizod „Bitwy Pod Latarnią 1628 roku, kiedy to nocne niebo rozświetlił spektakularny wybuch jednego z polskich okrętów zaatakowanego przez artylerię szwedzką.

„Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte. Widowisko kierujemy także do tych z Państwa, którzy od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy. Tym razem podejmujemy to wyzwanie. Pierwsza, tegoroczna odsłona Kina pod Wartownią nr 1 na Westerplatte pokazała, że w opinii gdańszczan te formy przekazywania wiedzy to równie ważny kierunek naszych działań. Reaktywacja „Bitwy Morskiej” wpisuje się w nową misję i wizję naszej Instytucji. Chcemy być ulubionym Muzeum gdańszczan a Twierdza, jako nadal skrywająca wiele tajemnic wizytówka turystyczna naszego miasta nadaje się do tego celu wyśmienicie. Mamy nadzieję, że wybór środków przekazu i nocnej pory spotęguje ilość emocji i wrażeń wśród licznie zebranej widowni.

” – mówi Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu MHMG.

Scena dla widowni, wzorem zeszłych lat, zlokalizowana będzie na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, a więc naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko przewidziana jest na ok. 40 minut. Spektakl jest bezpłatny. Więcej szczegółów dotyczących Bitwy Morskiej ukaże się na www.mhmg.pl oraz facebookowym profilu @muzeumhistorycznegdansk.

 

BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE

13 sierpnia (sobota), 2016 rok, Godz. 21:30

Twierdza Wisłoujście, nabrzeże od strony Nowego Portu ul. Starowiślna.

Wstęp wolny


Mapka