Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Kino pod Wartownią nr 1

Wartownia Nr 1 Westerplatte, Wydarzenie 2016-07-09 - 2016-08-20

W wybrane soboty o godz. 21:00 w miesiącach lipcu oraz sierpniu 2016 r. pod Wartownią nr 1 na Westerplatte, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, gdańszczanie będą mogli obejrzeć rzadko publikowane materiały filmowe i dokumentalne o historii naszego miasta. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Fort”. Cykl seansów kinowych startuje 9 lipca 2016 r.
„Wybrane przez nas materiały będą dotyczyć okresów dwudziestolecia międzywojennego oraz drugiej Wojny Światowej nawiązując w ten sposób do historii Wartowni. Chcemy edukować, ale jednocześnie pozwolić poczuć niepowtarzalny klimat tego ważnego dla tożsamości każdego Polaka miejsca. Nasi widzowie będą mogli skosztować także przygotowanych dla nich specjałów kuchni polowej. Naszej karty dań, w przeciwieństwie do programu plenerowego seansu kinowego, na razie nie zdradzimy.” – mówi Wojciech Minczykow z SRH „Fort”.
„Niezmiernie cieszymy się ze współpracy ze Stowarzyszeniem. Poza smaczną kuchnią, to pasjonaci historii i twórcy wielu ciekawych pomysłów. Zależy nam na interakcji z wszystkimi zainteresowanymi uczestnikami seansu plenerowego. Postanowiliśmy, że film prezentowany na ostatnim pokazie wybiorą widzowie na podstawie głosowania na profilu facebookowym Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.” – mówi Grzegorz Jedlicki z MHMG.
„W ramach pierwszego pokazu na pewno pokażemy, a jakże, film Westerplatte z 1967 r. w reżyserii Tadeusza Różewicza. To jednakże nie wszystko co przygotowujemy. Rozmawiamy z Panem Janem Butowskim odnośnie możliwości zaprezentowania autorskiego filmu dokumentalnego. Jest on zupełnie nieznany, a zawiera nieraz pomijane fakty o Westerplatte i świetne zdjęcia. Na pewno będzie ciekawie.” – mówi Asia Minczykow z SRH „Fort”.
W ramach każdego pokazu Organizatorzy przygotują niespodzianki, które uatrakcyjnią widzom czas. Przez cały weekend, tj. 20-21 sierpnia odbędzie się pokaz historyczny zawierający: punkt medyczny z 1939 r., szpital polowy z 1939 r., punkt poborowy (wybijanie nieśmiertelników, pisanie na maszynie do pisania, pisanie stalówką), budka wartownicza, udział 8-10 rekonstruktorów Wojska Polskiego oraz kuchnia polowa. Dodatkową atrakcją w każdy weekend lipca i sierpnia zwiedzający będą mogli zapoznać się z ekspozycją organizowaną przez Muzeum Saperskie „Explosive” z Dąbrówki.
„Nie zapominajmy, że Wartownia nr 1 to także otaczająca ją przyroda. Dlatego wszystkich zapraszamy do wzięcia ze sobą latarek. Przeprowadzimy nocny spacer po Wartowni i postaramy się cofnąć w czasie. To nie kino dla tych co się lubią bać…!” – dodaje Wojciech Minczykow.
Plenerowy seans filmowy „Kino pod Wartownią nr 1” będzie miał miejsce 09 lipca, 16 lipca, 06 sierpnia, 13 sierpnia., 20 sierpnia, czyli w soboty.  Informacje o poszczególnych pokazach będą się ukazywać na profilu facebookowym Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Program:
09.07.2016, godz. 21:00; prezentacja filmu „Westerplatte” z 1967r.
16.07.2016, godz. 21:00; prezentacja filmu „Wolne Miasto”
06.08.2016, godz. 21:00; prezentacja filmu „Orzeł”
13.08.2016, godz. 22:00; prezentacja filmu „Hubal”
20.08.2016, godz. 21.00 prezentacja filmu, który zwycięży w konkursie facebookowym
 
Więcej informacji na:
http://srhf.fora24.pl/
https://www.facebook.com/srhfort/