Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Poczta Polska

Poczta Polska wydała znaczek z okazji Roku Rzeki Wisły

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2017 rok ogłosił Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji Poczta Polska 30 stycznia wprowadziła do obiegu znaczek wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu).

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. To jubileusz upamiętniający wydarzenia z października 1446 roku, kiedy po 13-letniej wojnie z Krzyżakami zawarto pokój, na mocy którego po raz pierwszy w historii cały żeglowny szlak Wisły trafił pod polskie panowanie. Z okazji tej rocznicy środowiska związane z tradycyjnym żeglowaniem po Wiśle będą szczególnie promować historyczne, naturalne, kulturowe i turystyczne walory rzeki. 

- (…) Królowej Polskich Rzek należy się coś większego, niż jednorazowe święto. A tak naprawdę nie święto tu istotne, ale powrót Polaków nad Wisłę - ten fizyczny i ten mentalny. Stąd pomysł, żeby były to szersze działania, pozostawiające stały efekt, wsparte również uchwałą sejmową i działaniami urzędów i samorządów* - powiedział Robert Jankowski prezes fundacji Rok Rzeki Wisły 2017 oraz Sekretarz Generalny Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 r., pomysłodawca projektu.

Poczta Polska emisją filatelistyczną „Rok Rzeki Wisły” włącza się w promocję królowej polskich rzek. Uroki Wisły przedstawiła na znaczku autorka projektu Agnieszka Sancewicz. Przepływającą przez nasz kraj rzeka, wznoszące się i opadające fale, w których odbija się światło, nadają jej żywego charakteru. Na kopercie FDC znajdziemy fragment utworu Janusza Korczaka „Spowiedź motyla”:

Wisło szara, nie zamieniłbym cię na dumną Tamizę,

ani zawrotną Niagarę, ani tajemniczą Zambezi

ani magiczny Ganges. Tamte może stokroć piękniejsze,

mówiłyby do mnie językiem, którego nie rozumiem.

Wisło szara, kocham twe brzegi, porosłe krzywą wierzbiną,

która przegląda się w twych nurtach, kocham twe piaski

i gwiazdy, które kąpią się w twych wodach”.

autor projektu znaczka: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość:  6 zł
nakład: 160 000 szt.
technika druku: offset i sitodruk
format znaczka: 62,5 x 39,5 mm
arkusz sprzedażny: 4 znaczki
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu:  30 stycznia 2017 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl


 

 

Poczta Polska wydała znaczek dedykowany Mariuszowi Zaruskiemu

Polski Związek Żeglarski ogłosił, że rok 2017 poświęcony jest pamięci jednego z ojców polskiego żeglarstwa i pionierów taternictwa, generałowi  Mariuszowi Zaruskiemu. Gala, konferencje naukowe, konkursy – tak będą wyglądały obchody. Poczta Polska w 150. rocznicę urodzin generała wprowadziła do emisji okolicznościowy znaczek.

Mariusz Zaruski to postać wszechstronna, fotografik, malarz, poeta i prozaik, konspirator, zesłaniec, legionista, generał Wojska Polskiego i adiutant prezydenta RP, ale przede wszystkim żeglarz i taternik. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, instruktor ZHP i wychowawca młodzieży, który całe życie poświęcał intensywnej działalności państwowej i społecznej.

Artysta plastyk Karol Tabaka na znaczku „150. rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego” przedstawił Zaruskiego za sterami statku i górami w tle, gdyż te dwa żywioły, morze i góry darzył wielką miłością. O górach napisał:

– (…) Czar piękna waszego wchłaniam całą treścią swej duszy, z miłością dotykam chropawego granitu waszych turni krzesanych, powietrzem się waszym upijam… Skarby wasze przyjmuję… Za tyle smutku, za tyle udręki… Tatry wy Boże, niczyje...

Inauguracja Roku Zaruskiego odbyła się 31 stycznia br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W marcu w Gdyni planowane są Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, gdzie będzie wyświetlany film i prezentacja poświęcona Mariuszowi Zaruskiemu. Natomiast 8 kwietnia w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa „Generał Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie.

Szczegółowy program obchodów zostanie podany na stronie Żeglarskiego Portalu Informacyjnego: www.zeglarski.info/artykuly/rok-z-mariuszem-zaruskim/

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl