Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Nagrody

2015

Złoty Europejski Certyfikat „Rzetelna Instytucja” dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagroda przyznawana jest instytucjom oraz jednostkom, które w swoim działaniu mają istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny otoczenia, w którym funkcjonują. Złoty certyfikat to wyróżnienie podsumowujące poprzednie nagrody otrzymane w ramach programu „Rzetelna Instytucja”

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało laureatem konkursu „Lider Polskiej Kultury”. Nagroda przyznawana wiodącym instytucjom z branży kultury.

2014

Europejski Certyfikat „RZETELNA INSTYTUCJA” dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagroda przyznawana jest instytucjom oraz jednostkom, które w swoim działaniu mają istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny otoczenia, w którym funkcjonują. Program „Rzetelni w Biznesie” jest realizowany w 16 województwach, a jego uczestnicy ubiegać się mogą Certyfikat na poziomie regionalnym, krajowym bądź europejskim. Celem Programu jest kreowanie i umacnianie etycznych działań w czterech obszarach: przedsiębiorczości, samorządności, ochrony zdrowia oraz instytucjonalnym. Organizatorem konkursu było Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało laureatem konkursu „Teraz Polska” w kategorii dla Przedsięwzięć Innowacyjnych. Otrzymana nagroda to efekt projektów naukowych prowadzonych przez naszą Instytucję, którymi są zegar pulsarowy Gdańsk 2011 oraz precyzyjny zegar wahadłowy Hevelius 2011.

2013

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po raz kolejny zostało wyróżnione godłem „Teraz Polska” w kategorii dla Przedsięwzięć Innowacyjnych. Otrzymana nagroda to efekt projektów naukowych prowadzonych przez naszą Instytucję, którymi są zegar pulsarowy Gdańsk 2011 oraz Precyzyjny Zegar Wahadłowy Hevelius 2011.

Europejski Certyfikat „RZETELNA INSTYTUCJA” dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagroda przyznawana jest instytucjom oraz jednostkom, które w swoim działaniu mają istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny otoczenia, w którym funkcjonują. Program „Rzetelni w Biznesie” jest realizowany w 16 województwach, a jego uczestnicy ubiegać się mogą o Certyfikat na poziomie regionalnym, krajowym bądź europejskim. Celem Programu jest kreowanie i umacnianie etycznych działań w czterech obszarach: przedsiębiorczości, samorządności, ochrony zdrowia oraz instytucjonalnym. Organizatorem konkursu było Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.

2012

Impreza historyczna pt: „Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisołujście” (16.04.2011) zwyciężyła w internetowym plebiscycie na Gdański Produkt Turystyczny. Organizatorem konkursu była Gdańska Organizacja Turystyczna.

Impreza historyczna „Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisołujście” (16.04.2011) zajęła II miejsce w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2011. Organizatorem konkursu było Muzeum Historii Polski i Portal historia.org.pl.

Impreza historyczna „Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisołujście” (16.04.2011) zajęła I miejsce w kategorii "Impreza turystyczna" w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011.

Impreza historyczna „Bitwa Morska. Oblężenie Twierdzy Wisołujście” (16.04.2011) otrzymała wyróżnienie w Konkursie "Turystyczne Odkrycia 2012" w kategorii "Imprezy i Wydarzenia".

Europejski Certyfikat „RZETELNA INSTYTUCJA” dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagroda przyznawana jest instytucjom oraz jednostkom, które w swoim działaniu mają istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny otoczenia, w którym funkcjonują. Program „Rzetelni w Biznesie” jest realizowany w 16 województwach, a jego uczestnicy ubiegać się mogą o Certyfikat na poziomie regionalnym, krajowym bądź europejskim. Celem Programu jest kreowanie i umacnianie etycznych działań w czterech obszarach: przedsiębiorczości, samorządności, ochrony zdrowia oraz instytucjonalnym. Organizatorem konkursu było Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.

Zegar pulsarowy Gdańsk 2011 oraz precyzyjny zegar wahadłowy Hevelius 2011, projekty naukowe prowadzone przez MHMG, otrzymały prestiżowe wyróżnienie godło "Teraz Polska". Po raz pierwszy w historii konkursu w gronie laureatów znalazła się placówka muzealna.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało wyróżnienie w Konkursie „Modernizacja Roku” za prace renowacyjne hełmu wieży Ratusza Głównego Miasta. „Modernizacja Roku” to prestiżowy konkurs organizowany już od szesnastu lat. Mogą w nim brać udział wszystkie podmioty mogące pochwalić się osiągnięciami związanymi z remontami zarówno obiektów zabytkowych jak i współczesnych budowli. Co roku w konkursowej rywalizacji startuje kilkaset podmiotów. Kapitułę konkursu co roku wyłaniają m.in. laureaci jego poprzednich edycji. Patronat nad przedsięwzięciem objęło m.in. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Generalny Konserwator Zabytków.

Dodatkowo Muzeum Historyczne Miasta Gdańska jako jedyna instytucja biorąca udział w Konkursie „Modernizacja Roku” otrzymało Nagrodę im. prof. Wiktora Zina. Wręczyło ją stowarzyszenie jego imienia - partner organizatorów przedsięwzięcia.

 2011

Europejski Certyfikat „RZETELNA INSTYTUCJA” dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagroda przyznawana jest instytucjom oraz jednostkom, które w swoim działaniu mają istotny wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny otoczenia, w którym funkcjonują. Program „Rzetelni w Biznesie” jest realizowany w 16 województwach, a jego uczestnicy ubiegać się mogą Certyfikat na poziomie regionalnym, krajowym bądź europejskim. Celem Programu jest kreowanie i umacnianie etycznych działań w czterech obszarach: przedsiębiorczości, samorządności, ochrony zdrowia oraz instytucjonalnym. Organizatorem konkursu było Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.

2010

Nagroda Wawrzyn Polskiej Turystyki dla Muzeum Bursztynu - misją Ogólnopolskiego Konkursu "Wawrzyn Polskiej Turystyki" jest wyróżnienie i spopularyzowanie innowacji oraz wyjątkowych dokonań społecznych i gospodarczych w dziedzinie turystyki, przyczyniających się do kształtowania i umacniania korzystnego wizerunku Polski w Europie i na świecie. Organizatorem konkursu są Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Turystyki i ALMANER Wyższa Szkoła Ekonomiczna.

Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca dla Dworu Artusa w V Edycji Konkursu "Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym". Jurorzy szczególnie docenili działalność edukacyjną Muzeum.

2009

II Miejsce w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego 2009 dla Muzeum Bursztynu. Konkurs organizowany jest przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną. PROT przyznaje nagrody za popularyzację nowatorskich i przyjaznych dla turystów pomysłów. 

 

2008

SYBILLA – konkurs na wydarzenie muzealne roku – wyróżnienie w kategorii osiągnięcia z zakresu działalności naukowej za edycję pracy Otto Rollenhagena, Analiza i opis gdańskich kamienic mieszczańskich ze szczególnym uwzględnieniem budowli z czasów od gotyku do późnego renesansu. Edycja niepublikowanej dysertacji (1911-1915).

2007

SYBILLA  II Nagroda w kategorii Wystawy Sztuki – za organizację wystawy „... łyżek srebrnych dwa tuziny”. Srebra domowe w Gdańsku w latach 1700 – 1816” w Domu Uphagena.

Nagroda Polskiego Jubilera 2007 dla Muzeum Bursztynu za stworzenie w ciągu roku działalności atrakcyjnej ekspozycji prezentującej dzieje i właściwości bursztynu. 

2006

WYRÓŻNIENIE POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ "Turystyczny Produkt Roku 2006" za otwarcie Muzeum Bursztynu (spośród zgłoszonych 124 kandydatur). POT przyznaje nagrody za popularyzację nowatorskich i przyjaznych dla turystów pomysłów.

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku 2006 w kategorii "Obiekty Zabytkowe" za Rewaloryzację Zespołu Przedbramia. 

Modernizacja Roku 2006 Nagroda Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego im. prof. Wiktora Zina za Rewaloryzację Zespołu Przedbramia. 

Odznaka „Zasłużony dla filatelistyki” Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Filatelistów – dla Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. 

2005

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – I nagroda w kategorii wystawy przyrodnicze, techniczne i medyczne za organizację wystawy "Zegary gdańskie", na której zgromadzono między innymi: kolebnikowy zegar z klasztoru ss. norbertanek w Żukowie (ok.1650) będący absolutnym unikatem, jeden z nielicznych zachowanych oryginalnych zegarów z epoki mechanizmów przedwahadłowych, zegar kościoła św. Trójcy w Gdańsku autorstwa J.A. Horna (1702), zegar kościoła NMP Królowej Korony Polskiej w Lublewie (XVII w.), zegar II Dworu przy ul. Polanki (XVIII w.), zegar z klasztoru ss. benedyktynek z Żarnowca (XVI w.), niekompletny, ale nie przerabiany na system wahadłowy, zegar z Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w Warszawie autorstwa gdańskiego warsztatu Kuhnapfela oraz zegar kościoła św. Wojciecha (XVII w.) z Gdańska. Wszystkie eksponaty, po uprzedniej konserwacji, przywrócono Gdańskowi na świadectwo jego świetności i panującej tu od wieków myśli technicznej. O ich wartości świadczyć mogą liczne pochlebne recenzje znawców tematyki z kraju i spoza jego granic. Jednym z jej recenzentów i zarazem honorowych patronów był pan Geofrfrey Armitage – jeden z dyrektorów British Horological Institute odpowiedzialny za standardy i etykę zawodową.

Medal „Miasta Dzieci Świata” nadany przez Burmistrza Miasta Rabki – dla Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. 

2004

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – III nagroda w kategorii wystawy historyczne, biograficzne i literackie za organizację wystawy "Gdańsk dla Rzeczypospolitej".

2003

SYBILLA – konkurs na wydarzenie roku – III nagroda w kategorii programy edukacyjne, oświatowo–wychowawcze, promocyjne za "Multimedialną wizualizację MHMG E–Muzeum".

2002

MEDAL ŚW. WOJCIECHA honorowe odznaczenie Rady Miasta Gdańska dla Dworu Artusa za wybitne zasługi dla Miasta Gdańska.

2001

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – wyróżnienie w kategorii wystawy w całości przygotowane ze zbiorów zagranicznych za organizację cyklu wystaw poświęconych Danielowi Chodowieckiemu z okazji dwusetnej rocznicy śmierci artysty:
"Daniel Chodowiecki – berliński artysta z Gdańska."
"
Daniela Chodowieckiego podróż z Berlina do Gdańska w 1773 roku."

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – III nagroda w kategorii dokonania z zakresu organizacji za SIMULACRUM utraconych obrazów: "Sąd Ostateczny" A. Möllera i "Orfeusz wśród zwierząt" H. Vredemana de Vries z wystroju Wielkiej Hali Dworu Artusa. 

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – I nagroda w kategorii program promocyjny, edukacyjny i oświatowo-wychowawczy za program edukacyjno-promocyjny "Panienka z okienka".

2000

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne roku – II nagroda w kategorii dokonania z zakresu działalności naukowej za organizację konferencji naukowej "Kamienica w krajach Europy Północnej".

SYBILLA  konkurs na wydarzenie muzealne – II nagroda w kategorii dokonania z zakresu organizacji (pierwszej nie przyznano) za odbudowę Carillonu Ratusza Głównego Miasta.

1999

SYBILLA – konkurs na najciekawsze wydarzenie muzealne roku 1999 – nagroda w kategorii dokonania z zakresu organizacji za otwarcie nowego Oddziału MHMG –Muzeum Zegarów Wieżowych.

DYPLOM dla Muzeum Historii Miasta Gdańska w ogólnopolskim konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku.

1998

NAGRODA SPECJALNA dla MHMG zaangażowanie, pieczołowitość, wytrwałość w ratowaniu i odrestaurowaniu obiektu zabytkowego oraz przywrócenie mu dawnej świetności za prace przy Domu Uphagena w  ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 1998".

POMORSKA NAGRODA ARTYSTYCZNA dla Dworu Artusa.

NAGRODA w konkursie na "Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku".

1997

DYPLOM dla MHMG za współpracę i pomoc w organizacji uroczystości 1000–lecia Gdańska.

Medal 1000-lecia Gdańska – dla Muzeum Poczty Polskiej.

Odznaka Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla Muzeum Poczty Polskiej w Gdansku.

NAGRODA SPECJALNA w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 1997"za kompleksową renowację Dworu Artusa i Sieni Gdańskiej.

1996

DYPLOM HONOROWY GENERALNEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW za odbudowę pieca kaflowego w Dworze Artusa.

DYPLOM nagroda specjalna w ogólnopolskim konkursie na "Najciekawsze wydarzenie muzealne roku".

Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Związku Filatelistów – dla Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

1992

DYPLOM zespołowa nagroda III stopnia w ogólnopolskim konkursie na "Najciekawsze wydarzenie muzealne roku".