Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Eksponaty

Występując na przekór znanemu cytatowi ze Stanisława Jachowicza: "cudze chwalicie, swego nie znacie; sami nie wiecie, co posiadacie” prezentujemy nasze muzealne skarby, znajdujące się w stałej ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Mamy nadzieję, że zachęcą one wszystkich do odwiedzenia naszych Oddziałów, w których czeka na odkrycie jeszcze wiele innych, równie ciekawych, eksponatów.

Zegar kolebnikowy z Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. w Żukowie

Muzeum Nauki Gdańskiej

Zegar jest niezwykle cennym przykładem sztuki zegarmistrzowskiej z okresu poprzedzającego wynalezienie wahadła.

 >>

Zegar Pulsarowy

Muzeum Nauki Gdańskiej

Na poddaszach Muzeum w 2011 roku zainstalowano zbudowany w Muzeum Zegarów Wieżowych pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych.

 >>

Carillon Kościoła św. Katarzyny

Muzeum Nauki Gdańskiej

Carillon odbudowany w latach 1989-1998 posiada 49 dzwonów (50-ty dzwon carillonu czeka na podłączenie) i jest największym carillonem koncertowym w Polsce i w Europie Środkowej.

 >>

Salamandra

Ratusz Głównego Miasta

W Sali Zimowej Ratusza Głónego Miasta, u szczytu marmurowego kominka datowanego na 1645 rok, znajduje się dziwne stworzenie. Zwierzę? Być może, ale jakie? Pies, czy raczej wilk?

 >>

Obraz "Grosz Czynszowy"

Ratusz Głównego Miasta

Oto Jezus Chrystus, widoczny w centrum obrazu po prawej stronie, zwraca się ku trzymającemu monetę faryzeuszowi stojącemu wśród innych postaci.

 >>

Barokowa gdańska szafa sieniowa

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

W sieni pierwszego piętra Domu Uphagena ustawiona jest okazała szafa… Warto przyjrzeć jej się bliżej i poznać historię tego zabytku…

 >>

Tajny agent z Wielkiego Pieca

Dwór Artusa

W narożniku północno-wschodnim Wielkiej Hali Dworu Artusa wznosi się majestatyczna, przypominająca Wieżę Babel, konstrukcja ciesząca oczy mnogością barw i smukła formą - jest to  Wielki Piec.

 >>

Pływające więzienie

Dwór Artusa

Dwór Artusa posiada aż dwa modele tego samego tajemniczego tureckiego okrętu i oba możemy dziś zobaczyć na własne oczy. A historia feluki (bo o niej mowa) jest nader ciekawa...

 >>

Rycerze z Wielkiej Hali

Dwór Artusa

W zbiorach Dworu Artusa znajdują się dwie półzbroje turniejowe wraz z przynależącymi do nich naczółkami końskimi oraz tulejami - tarczkami nakładanymi na kopie turniejowe.

 >>

Rywal króla Artura z Artusowego Dworu

Dwór Artusa

Ścianę Północną Wielkiej Hali zdobi od około 1485 roku wykonana z polichromowanego drewna grupa rzeźbiarska Świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

 >>

Komunikat informacyjny

W dniu 22.10.2015 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska anonimowa osoba pozostawiła pracownikowi Muzeum Album fotograficzny z widokami dawnego Gdańska. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w celu dopełnienia formalności przekazania obiektu do Muzeum poszukuje owego anonimowego darczyńcy. Kontakt Główny inwentaryzator Zbiorów – inwentarz@mhmg.pl, tel. 58 7679169.