Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

NAUKA

Czas Muzeum. Czas nieporozumień.

Dział Marketingu , 2017-08-31 | A.G.

Ogłoszona w czerwcu przez prezydenta Pawła Adamowicza idea budowy Muzeum Gdańska jest komentowana przez fachowców i laików. Czy Miasto stać na taką placówkę? Czy jest ona w ogóle potrzebna i w jakim kształcie, skoro do pewnego stopnia swoją rolę spełnia Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Czy przekształcenie MHMG w Muzeum Gdańska ma sens?

 >>

Muzeum Gdańska. Przeszłość przyszłości.

Dział Marketingu , 2017-08-31 | W.O.

Ogłoszona w czerwcu przez prezydenta Pawła Adamowicza idea budowy Muzeum Gdańska jest komentowana przez fachowców i laików. Czy Miasto stać na taką placówkę? Czy jest ona w ogóle potrzebna i w jakim kształcie, skoro do pewnego stopnia swoją rolę spełnia Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Czy przekształcenie MHMG w Muzeum Gdańska ma sens?

 >>

Zapomniany projekt kurhausu na Westerplatte

Dział Historii, 2017-08-03 | dr Janusz Dargacz

Pierwszy dom kuracyjny na Westerplatte został zbudowany w 1838 roku z inicjatywy Martina Daniela Krügera, twórcy zakładu kąpielowego. Był to początkowo budynek bardzo skromny, mieszczący jedynie salę restauracyjną oraz pokój bilardowy...

 >>

Franciszek Duszeńko. Kresowianin.

Dział Historii, 2017-04-07 | Katarzyna Kurkowska

Franciszek Duszeńko tworzył przede wszystkim monumentalne realizacje pomnikowe, np. Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Treblince oraz pomnik Obrońców Westerplatte. Wprowadził znaczące zmiany w pojmowaniu formuły pomnika, który u niego zawsze współgrał z przestrzenią. Swoją pasję do sztuki kommemoratywnej przekazał następnym pokoleniom gdańskich artystów. >>

Profesor Franciszek Otto – inżynier, naukowiec, Kresowianin.

Dział Historii, 2017-02-03 | dr Janusz Dargacz

Franciszek Otto urodził się 4 października 1904 r. we Lwowie. Brał udział w obronie miasta w listopadzie 1918 roku oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920. W latach 1921–1927 studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej.

 >>

Sportowiec-aktor-patriota

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, 2016-10-27 | dr Janusz Trupinda

Piotrowski był jego wielkim miłośnikiem, członkiem Koła Miłośników Sceny, pracownikiem Teatru Miejskiego w Gdańsku. Przede wszystkim jednak zaangażował się w realizację pomysłu Antoniego Bartza powołania w Gdańsku polskiego teatru kukiełkowego “Skrzat”. Teatr powstał jesienią 1935 r. i do sierpnia 1939 r. dał 56 spektakli dla ok. 9,500-10 000 widzów. Nie trzeba przypominać, że był to bardzo trudny czas dla Polaków w Wolnym Mieście, czas narastających represji i terroru ze strony nazistów.

 >>

Cnoty mieszczanina według Vredemana

Ratusz Głównego Miasta, 2016-09-21 | Dorota Powirska

Siedem obrazów Hansa Vredemana de Vries to ważny element opowieści, którą tworzy stały wystrój Wielkiej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta. Wypożyczenie tego cyklu dzieł na wystawy czasowe w Belgii stanowi okazję, by bliżej się przyjrzeć zawartych w obrazach znaczeniom.

 >>

Morski Kowboj czyli przygoda Daniela Dungana z Gdańskiem w tle

Dział Sztuki, 2015-09-11 | Katarzyna Kurkowska

„Morski kowboj” tak tytułuje siebie dziś ponad osiemdziesięcioletni Daniel Dungan, mieszkaniec Nowej Zelandii wspominając swoją niezapomnianą podróż sprzed lat. A oto fragment jego historii.

 >>

Człowiek Oświecenia. Rzecz o Stanisławie Leszczyńskim.

Dział Sztuki, 2015-01-27 | Katarzyna Kurkowska

Stanisław Leszczyński zasiadał na tronie polskim dwukrotnie (1704-1709 i 1733-1736). Był władcą o złożonej osobowości i szerokim kręgu zainteresowań...

 >>

Zaginiony portret Napoleona

Dział Inwentarzy Muzealiów, 2014-09-09 | Katarzyna Lis

"Napoleon I Bonaparte". Czas powstania pomiędzy 1807 a 1808 rokiem. Obraz pochodzi z  kolekcji Ratusza Głównego Miasta Gdańska, zaginął w czasie II wojny światowej.

 >>