Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Inne przedsięwzięcia

  • W 2005 roku zorganizowaliśmy Dzień Dziecka z Panienką z okienka. Podczas imprezy zaprezentowany został repertuar Zespołu Tanecznego „Mix” ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Nowym Porcie. Do Dworu Artusa przybyły dzieci uczęszczające do zaprzyjaźnionych szkół. Na miejscu pojawili się również podopieczni gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w towarzystwie urzędników Urzędu Miejskiego. Dzieci obejrzały inscenizację w wykonaniu Działu Edukacji a opartą na motywie z książki Deotymy, wzięły udział we wspólnej nauce menueta oraz spotkały się z Panienką z okienka. Wszystkie otrzymały słodkie podarunki.

  • Lata 2005-2009 – udział pracowników Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w festynach organizowanych przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W historycznych strojach opowiadaliśmy m.in. niepełnosprawnym dzieciom o najciekawszych wątkach związanych z historią i legendami gdańskimi.

  • 15.12.2010-16.01.2011 – Wystawa „W poszukiwaniu pierwszej gwiazdki”, podczas której ukazane zostały prace plastyczne dzieci grup i klas przedszkolnych/szkolnych oraz eksponaty wypożyczone z Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Część ekspozycji powstała dzięki pracom dzieci niepełnosprawnych.

  • W  roku szkolnym 2012/2013 wprowadziliśmy do oferty edukacyjnej lekcję muzealną pt „Niewidzialne Muzeum”, przeznaczoną dla dzieci pełnosprawnych. Poprzez nią chcemy opowiedzieć najmłodszym gościom naszego Muzeum, w jaki sposób wygląda świat osób niepełnosprawnych, z jakimi problemami i wyzwaniami muszą się oni zmagać. Lekcja ta uczy nie tylko postrzegania otoczenia różnymi zmysłami ale przede wszystkim opowiada o tolerancji i równouprawnieniu.

  • Współorganizowanie przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wystawy pt: „Młode życie – wielka pasja” poświęconej Dawidowi Zapisek, niepełnosprawnemu kibicowi piłkarskiego, który przez całe życie zbierał pamiątki piłkarskie. Wystawa odbyła się na PGE ARENA w Gdańsku w terminie od 08.02.2014 roku do 19.05.2014 roku. Pracownicy Muzeum pomagali w aranżacji wystawy oraz w jej dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnością motoryczną.

  • 24 maja 2014 roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wraz z klubem Rotary Gdańsk Sopot Gdynia i klube Lions Club Gedania Gdańsk osłonilo makietę Ratusza Głównego Miasta w ramach akcji „Poznaj świat przez dotyk”. Makieta została zrobiona w skali 1:70, bardzo precyzyjnie i z zachowaniem wszystkich detali. Choć jeden z nich, królewski, został nieco zmniejszony ponieważ oglądany z poziomu ziemi byłby nieproporcjonalny.

  • 9 czerwca 2014 roku gościliśmy w Dworze Artusa pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Celem wizyty było przedstawienie działań, które podejmuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na rzecz osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji udziela Dział Edukacji tel. +48 789 449 685; +48 789 449 681; +48 512 418 756; +48 789 449 683, email: edukacja@mhmg.pl