Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Muzeum Bursztynu

Strona na której się znajdujesz jest nieaktualną stroną Muzeum, a znajdujące się na niej informacje nie są aktualizowane.
Zapraszamy pod nowy adres muzeumgdansk.pl.

Jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy  Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Usytuowany jest w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta. Składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Niegdyś stanowił kluczowy element fortyfikacji średniowiecznego Gdańska.

Muzeum Bursztynu prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę  na przestrzeni dziejów - od czasów najdawniejszych do współczesności. W pierwszej sali wystawienniczej znajduje się unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz  rozmaitych żywic kopalnych występujących na świecie.

Zwiedzając kolejne sale zobaczymy znamienite zabytki sztuki dawnej – neolityczne wyroby bursztynniczne, zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą jednak ze ,,złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego. W Muzeum Bursztynu można podziwiać wiele przykładów wspaniałych zabytków sztuki dawnej, takich jak - kabinety, szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce, grę we flirt. Zainteresowanie budzą również współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesnej biżuterii wybitnych projektantów ukazane w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów. Dzięki nim, można znaleźć się pośrodku bursztynowego lasu, poczuć zapach bursztynu lub być świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.

W Katowni zaaranżowano trzy cele więzienne, nawiązujące wyposażeniem i klimatem do ponurej tradycji miejsca. Pierwsza przedstawia przygotowanie do egzekucji, kolejna obrazuje typowe miejsce odosobnienia, zaś w ostatniej można zobaczyć narzędzia służące do wymuszania zeznań. Zainteresowani mogą poszerzyć swoją wiedzę oglądając film przedstawiający historię powstania oraz pełnionej w ciągu wieków zmieniającej się funkcji Zespołu Przedbramia, natomiast miłośnicy przeszłości, postrzeganej jako historie życia poszczególnych ludzi, mogą prześledzić zrekonstruowane fakty dotyczące procesu jednego z osadzonych tu więźniów.

Ostatnie wejście na 45 min przed zamknięciem obiektu.

Kontakt:

Joanna Grążawska, kierownik
a.grazawska(at)mhmg.pl; tel.: +48 512 418 732

Renata Adamowicz, z-ca kierownika
biuro.bursztyn(at)mhmg.pl; tel.: +48 506 703 664

Bartłomiej Kentzer
b.kentzer(at)mhmg.pl; tel.: +48 789 449 648

Ludmiła Skulbaszewska
biuro.bursztyn(at)mhmg.pl; tel.: +48 789 449 650

Ewa Pawlęga, sekretariat
bursztyn(at)mhmg.pl; tel.: +48 789 449 649

Kasa - faktury
kasa.bursztyn(at)mhmg.pl; tel.: +48 789 449 635

Jolanta Chomko - oprowadzanie grup zorganizowanych
tel. +48 512 418 754
Oprowadzanie - 30 złotych od grupy

Link do zbiorów online [kliknij]

 

 

Dumnym Partnerem Muzeum Bursztynu jest

adres:  Gdańsk  80-836
ul. Targ Węglowy  26
tel. +48 789 449 649
email:   bursztyn@mhmg.pl