Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Strona na której się znajdujesz jest nieaktualną stroną Muzeum, a znajdujące się na niej informacje nie są aktualizowane.
Zapraszamy pod nowy adres muzeumgdansk.pl.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz  dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej.

Zadanie to realizujemy szerząc wiedzę o podstawach istnienia drugiego Wolnego Miasta Gdańska, jego historii, ustroju politycznym, funkcjonowaniu gospodarczym i stosunkach narodowościowych, o sytuacji polskich mieszkańców WMG oraz o polskich Pocztowcach, genezie, przebiegu i skutkach ataku na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku.

Do każdego biletu dołączany jest bezpłatnie audioprzewodnik w języku polskim lub angielskim.

Ostatnie wejście na 30 min przed zamknięciem obiektu.

Kontakt:


Marek Adamkowicz, kierownik Oddziału
m.adamkowicz(at)mhmg.pl
+ 48 512 418 747

Kasa - rezerwacja zwiedzania i lekcji muzealnych
tel: +48 789 449 667

 

Gorąco zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Urzędzie Pocztowym nr 50 pt. „Operacja (anty)Polska NKWD” [link]

 
adres:  Gdańsk  80-839
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej  1/2
tel. +48 512 418 747
email:   muzeum.poczty@mhmg.pl