Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Zapomniany projekt kurhausu na Westerplatte

Dział Historii, 2017-08-03 | dr Janusz Dargacz

Pierwszy dom kuracyjny na Westerplatte został zbudowany w 1838 roku z inicjatywy Martina Daniela Krügera, twórcy zakładu kąpielowego. Był to początkowo budynek bardzo skromny, mieszczący jedynie salę restauracyjną oraz pokój bilardowy, jednak w późniejszych latach był wielokrotnie rozbudowywany…

Jesienią 1893 roku stary kurhaus rozebrano, a na jego miejscu zbudowano nowy obiekt, zaprojektowany przez sopockiego architekta Wilhelma Wernera. Była to budowla o nieregularnym rzucie oraz bryle o zróżnicowanych wysokościach. Największym pomieszczeniem była wielka sala restauracyjna, mogąca pomieścić 700 gości. Przylegała do niej obszerna weranda, otwarta na ogród kuracyjny, gdzie latem regularnie odbywały się koncerty orkiestr wojskowych. Budowla mieściła ponadto salę taneczną, dużą i nowocześnie wyposażoną kuchnię wraz z zapleczem gospodarczym, 16 pokojów noclegowych, a także mieszkanie dzierżawcy obiektu. Ze względu na ograniczenia budowlane stawiane przez władze wojskowe dom kuracyjny został wzniesiony w lekkiej konstrukcji drewnianej wypełnionej cegłą.

Kurhaus na Westerplatte przetrwał w tej formie do 1924 roku. Jako jeden z kilku budynków, które pozostały po dawnym kąpielisku, został zaadaptowany na potrzeby polskiej jednostki wartowniczej, służąc jako kasyno podoficerskie. Poważnie zniszczony we wrześniu 1939 roku został następnie rozebrany.

W zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku zachował się komplet projektów architektonicznych domu kuracyjnego z przełomu lat 1893 i 1894 – rzuty poszczególnych kondygnacji, widoki elewacji, przekroje. Arkusze zostały wykonane techniką diazotypii, w której odbitkę uzyskuje się poprzez pokrycie papieru materiałem światłoczułym. Substancje chemiczne stosowane na przełomie XIX i XX wieku nadawały odbitkom charakterystyczny, niebiesko-fioletowy kolor. Na wystawie „Gdańszczanin na plaży” można zobaczyć jeden przykładowy arkusz, prezentujący widoki elewacji oraz przekrój domu kuracyjnego na Westerplatte.