Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Na tropie historii w Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście, 2014-06-18 | Katarzyna Krawczyk

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po raz drugi prowadzi we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniką Gdańską prace archeologiczno-architektoniczne Twierdzy Wisłoujście.

 

Naszym celem jest poznanie założenia fortyfikacyjnego, jego zabudowy oraz życia codziennego jakie toczyło się w Twierdzy w czasie wojny oraz pokoju. Liczne znaleziska – części mundurów, fajki, naczynia, zabawki, igielniki, kafle piecowe, wyposażenie wnętrz – dostarczają nam cennych informacji o ludziach i ich funkcjonowaniu oraz o wyglądzie samego miejsca.  

Obecnie skupiamy się na poznaniu Fortu Carré. Wykop zlokalizowany tuż przy koszarach na dziedzińcu odkrył przed archeologami tajemnicę przechowywania żywności  - piwniczkę z zachowaną posadzką ceglana oraz schodami. Małe piwniczki, lokalizowane tuż przy pomieszczeniach żołnierskich  pozwalają nam zrozumieć jak się żyło, gdy w Twierdzy według źródeł historycznych stacjonowało ponad 1000 żołnierzy i obsługiwała ich tylko jedna kuchnia.

Podjęliśmy również wyzwanie odkrycia części piwnic Wieńca. Zdanie niełatwe, ale podszyte dreszczykiem emocji – ta część podziemnej kondygnacji Wieńca badana była już w latach 60 – tych. Niestety ze względów bezpieczeństwa wykop został niedokończony. Mamy nadzieję, że to nam uda się odpowiedzieć na pytanie – Dokąd prowadzą trzy zasypane korytarze?

Teren przed Fortem Carré, po starciu z kilofami i  z niestrudzonymi adeptami archeologii odsłonił wartownię z XVIII wieku. Potężny mur o grubości ponad 1 metra jest dopiero początkiem.

Co będzie dalej?  Na tropie historii w Twierdzy Wisłoujście na pewno będzie zaskakująco.