Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Barokowa gdańska szafa sieniowa

Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich

Barokowa gdańska szafa sieniowa to dar profesora Hartmuta Kirchheima z Heidelbergu dla Domu Uphagena w Gdańsku.

Gdańskie barokowe szafy sieniowe, wytwarzane przez miejscowych stolarzy w XVIII w., cieszyły się wielkim uznaniem i stanowiły ważny produkt eksportowy. W domach mieszczan gdańskich ustawiano je w sieniach. Także w domu Johanna Uphagena wspaniała barokowa szafa, należąca niegdyś do jego ojca Petera, zajmowała poczesne miejsce w sieni pierwszego piętra. Niestety w czasie II wojny światowej ten wspaniały zabytkowy obiekt zaginął.

W 2008 r. muzeum otrzymało niezwykły dar – gdańską, osiemnastowieczną szafę należącą do prof. Hartmuta Kirchheima, mieszkającego w Heidelbergu. Mebel zajął miejsce utraconej szafy rodziny Uphagenów. 

Szafa ma udokumentowaną historię począwszy od jej zakupu, dokonanego przez potomka rodziny w XVIII w. w Gdańsku aż do czasów najnowszych.

Można ją podziwiać po ostatnich zabiegach konserwatorskich w sieni na pierwszym piętrze Domu Uphagena.

 

Historia szafy

Szafa podarowana Domowi Uphagena przez prof. Kirchheima zakupiona przez przodka rodziny Hartmuta Kirchheima pod koniec XVIII wieku. Nabywcą szafy był Friedrich Ludwig von Ziegler und Klipphausen (1747–1831), właściciel dóbr w Botowie i Choszczowie. Przez cały XIX w. pozostawała w rodzinnych dobrach.

W XX w. trafiła poprzez jedną z potomkiń rodu do Olsztyna, gdzie w domu ojca prof. Kirchheima, dr med. Rudolfa, stała aż do 1944 r., wówczas jej właściciele, przeczuwając zbilżające się wydarzenia, wysłali drogocenny mebel do niewielkiej miejscowości w Westerwaldzie. Tam zabytkowy obiekt doczekał szczęśliwie, z niewielkimi jedynie ubytkami, końca wojny i powrócił do swych właścicieli.

Szafa do śmierci dr. Rudolfa Kirchheima stała w jego mieszkaniu w Gießen; w 1977r. trafiła do domu profesora Hartmuta Kirchheima w Heidelbergu, gdzie ustawiona w salonie używana była do 2008 r. Profesor Kirchheim postanowił nie sprzedawać rodzinnej pamiątki w antykwariacie, choć ceny tego typu obiektów są bardzo wysokie, lecz przekazać zabytkowy mebel instytucji kultury. Jego wybór nieprzypadkowo padł na Dom Uphagena, ten bowiem właśnie dom pozostał bardzo żywo we wspomnieniach z okresu międzywojennego jego matki, która zapamiętała piękną gdańską szafę stojącą w sieni pierwszego piętra.

W dniu 17 listopada w rocznicę śmierci Johanna Uphagena, właściciela domu przy ul. Długiej 12 odbyło się uroczyste przekazanie szafy. Prof. Kirchheim w uznaniu wybitnych zasług dla kultury gdańskiej otrzymał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka medal Prezydenta Miasta Gdańska. We wnętrzu szafy umieszczono mosiężną tabliczkę z nazwiskiem darczyńcy. W okresie 2012 - 2013 szafa podana została konserwacji, dzięki czemu odzyskała dawną urodę.

Szafę można oglądać w sieni pierwszego piętra. Tak jak to było w gdańskich domach przed wiekami szafę dekorują fajansowe wazy z Delft.