Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Tajny agent z Wielkiego Pieca

Dwór Artusa

W narożniku północno-wschodnim Wielkiej Hali Dworu Artusa wznosi się majestatyczna, przypominająca Wieżę Babel, konstrukcja ciesząca oczy mnogością barw i smukła formą - jest to  Wielki Piec.  Wzniesiony z 583 kafli i wysoki na 10,64 metra nazywany jest „królem wszystkich pieców”, ale jako urządzenie grzewcze służył relatywnie krótko. 

Zbudował go w latach 1545-46 mistrz zduński Georg  Stelzener.

Piec posiada swoją ciekawostkę. W XVIII wieku fryz cokołu ozdobiono marmurową  płaskorzeźbą przedstawiającą nie do końca odzianego mężczyznę oglądającego w lustrze własne pośladki. Postać ta nosi imię Dyla Sowizdrzała, który według legendy miał odwiedzić Dwór Artusa.

Nasz Dyl Sowizdrzał, a właściwie Thilbert  Claessen, mógł rzeczywiście teoretycznie nasz Dwór odwiedzić, gdyż żył w XVI wieku. Nie była to postać zwyczajna. Dziś określilibyśmy go mianem tajnego agenta! W przebraniu wędrownego błazna przemierzał on Europę zbierając informacje wywiadowcze, werbując ochotników, zbierając fundusze, a nawet przemycając broń dla księcia Wilhelma I Orańskiego, który w owym czasie przewodził walce o wyzwolenie  Niderlandów spod panowania hiszpańskiego. Ów flamandzki bohater narodowy - Thilbert Claessen - został opisany w 1868 roku w powieści Charles'a de Coster i wszedł tym samym do kanonu literatury.

Z kaflem Sowizdrzałowym związany jest też ludyczny gdański żart. Odwiedzających po raz pierwszy Dwór Artusa proszono tradycyjnie o objęcie podstawy Wielkiego Pieca rozpostartymi rękoma. Podczas gdy delikwent daremnie trudził się, by rozciągnąć ramiona dostatecznie dla dotknięcia krawędzi podstawy pieca, mimowolnie przyciskał twarz do obnażonych pośladków Sowizdrzała, na co odpowiedzią były salwy śmiechu obserwujących owe piecowe zmagania stałych bywalców Dworu...