Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Pływające więzienie

Dwór Artusa

Dwór Artusa posiada aż dwa modele tego samego tajemniczego tureckiego okrętu i oba możemy dziś zobaczyć na własne oczy. A historia feluki (bo o niej mowa) jest nader ciekawa...

W roku 1575 Bractwo Dworu Artusa wypłaciło zapomogę dla marynarza wykupionego z tureckiej niewoli. Wiemy, że był on członkiem któregoś z Bractw i prawdopodobnie żeglarzem, a pomoc potrzebującym była przez stulecia jednym z głównych statutowych zadań Ław. Być może trafił on do tureckiej niewoli wskutek bitwy pod Lepanto (1571) lub też jako gdański kupiec podróżujący do krajów Orientu.

On to prawdopodobnie jest autorem najstarszego i najciekawszego spośród modeli Dworu Artusa - feluki. Galery pełniły w tym czasie rodzaj surowego więzienia. Skazańcy przykuci do wioseł stanowili siłę napędową tych jednostek.  Autor bądź zleceniodawca tego modelu potraktował więc felukę nie tylko jako swoiste votum, ale także jako formę zemsty na swoich niegdysiejszych prześladowcach spod znaku Półksiężyca. Dlatego też znalazła się ona w pobliżu tablicy inskrypcyjnej ku czci cesarza Karola V, który kierując chrześcijańską Świętą Ligą powstrzymał inwazję Turków na południe Europy.