Wyłącz moduł dla niedowidzących Moduł dla niedowidzących

Gdańsk
ul. Długi Targ 43/44

Gdańsk
ul. Targ Węglowy 26

Gdańsk
ul. Mjr. H. Sucharskiego

Gdańsk
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Gdańsk
ul. Stara Twierdza 1

Gdańsk
ul. Wielkie Młyny 10

Rycerze z Wielkiej Hali

Dwór Artusa

W zbiorach Dworu Artusa znajdują się dwie półzbroje turniejowe wraz z przynależącymi do nich naczółkami końskimi oraz tulejami - tarczkami nakładanymi na kopie turniejowe.  Do końca II wojny światowej zestaw liczył cztery pełne zbroje, jednakże wskutek działań wojennych ocalały dwie kompletne i jedna mocno zdekompletowana zbroja.  Najlepiej zachowany egzemplarz trafił po wojnie do zbiorów Muzeum na Wawelu w Krakowie i tam pozostaje do dzisiaj.

Kolekcja uzbrojenia turniejowego z gdańskiego Dworu Artusa należy do najcenniejszych na świecie. Używana była do walki do około lat 70-tych XVI wieku. Potykano się walcząc na tępe kopie na Długim Targu.  Dziś takiego turnieju nie dałoby się już urządzić przed Dworem Artusa, gdyż przeszkadzałaby w tym Studnia Neptuna, ale ta została uruchomiona dopiero w 1633 roku, a więc około 60 lat po ostatniej gonitwie kolczej przed Dworem.

Same zbroje są nadzwyczaj solidne i doskonale chroniły walczących. , ponadto upadek amortyzowała przeszywanica nakładana pod pancerz oraz słoma i piasek rozsypywane w miejscu rycerskiej walki. Od zbroi bojowych odróżniają je grubsze płyty pancerza oraz konstrukcja bardzo krępująca ruchy, co było ceną płaconą za zwiększoną ochronę od ciosów. Kopie zbroi bojowych dopasowanych do ciała ludzkiego równie doskonale jak pancerz chrząszcza do jego ciała obejrzeć można w Sali Rycerskiej znajdującej się w Nowym Domu Ławy na piętrze.